Premijer FBiH je kazao da je dosadašnje mjere na prevenciji i sprečavanju širenja virusa u Federaciji BiH pohvalio predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije.
- Molim građane da se i dalje pridržavaju. Vlada je dala saglanost za početak pregovora za Svjetskom bankom, a uskoro će i sa MMF-om. Za mjesec mart zakupcima prostora u vlasništvu FBiH smo snizili zakupninu na 50 posto, a ako kriza potraje s tendencijom da je potpuno ukinemo. Pozivamo i ostale nivoe vlasti da to isto učine – rekao je.
On se dotakao i reduciranja broja članova Federalnog štaba civilne zaštite. Naglasio je da je to tehničko, a ne političko pitanje.
- Smjena dosadašnjeg Kriznog štaba u FBiH nije bio politički potez već tehničko pitanje da bi učinili štab što efikasnijim. U sastavu nisu bili bitni organi koji provode borbu protiv pandemije. Tamo su bile i ostale tri osobe, dopremijer je šef štaba, direktor Civilne zaštite i direktor Crvenog križa. Ostale osobe smo zamjenili onim koji stvarno učestvuju u borbi protiv koronavirusa – rekao je Novalić
On je kazao da je štab sada efikasniji. Dodao je da se ovo pitanje ne treba politizirati i da su već sinoć dobijena potrebna sredstva za nabavku medicinske opreme, a Vlada FBiH je to kasno sinoć i odobrila.
Na pitanje kako se namjeravaju zaštiti radnici koji su ostali bez posla, Novalić je odgovorio:
- Ekonomska pitanje će biti najvažnije nakon zdravstvenog. Intenzivno radimo na ekonomskim modelima i koristimo konakte sa svim ekonomskim stručnjacima, svi smo angažovani i paralelno rješavamo i taj problem. Mi moramo reći da ćemo učiniti sve za one koji budu otpušteni. Neće ostati bez zaštite, neće ostati bez primanja. Zakon im garantuje da će imati primanja – rekao je.
Novalić je kazao da ima podatak da je u martu bez posla ostalo 3.543 osoba.
- Taj broj nije još velik i možemo ga servisati. Ako bude i veći, mi smo spremni kroz poseban fond, da bi održali socijalnu situaciju podnošljivom. Najavili smo dva fonda i aktivne mjere tek slijede – poručio je.
Novalić je odgovorio i na pitanje da li će FBiH zabraniti izvoz brašna i koliko je izvezeno brašna do sada.
- Te informacije nemam jer ja pratim samo da li ima nestašica. Nestašice nema, ali postoji samo veća potražnja. I danas se uvozi još pšenice. Dakle nema poremećaja u snabdijevanju pšenice, jedino ima u većoj potražnji – odgovorio je.