Piše: Emerin Ahmetašević
Eksploatacija mrkog uglja ovdje počinje 1880. godine, a proizvodnja čelika 1892. godine. U poslijeratnim godinama nastavljen je trend proizvodnje uglja i čelika, ali se radi i na razvoju malih i srednjih preduzeća kojih je sve više.
Inkubator Zeničke razvojne agencije doprinio je razvoju malih preduzeća koja su godinama samo rasla. U krugu ZEDA inkubatora nalazi se kompanija Glovis Zenica.
Po završetku fakulteta, 2011. godine, Admir Baručija i njegov otac odlučili su osnovati firmu koja se u početku bavila trgovinom komunalne opreme, urbanog mobilijara i djelimično dječijih igrališta.
Tri godine su uspješno radili taj posao. No pojavila se ideja da se djelatnost proširi i razvije.
godine su uspješno radili taj posao. No pojavila se ideja da se djelatnost proširi i razvije.
- Tako da smo 2014 odlučili se da krenemo u proizvodnju dječijih igrališta prvenstveno kao fokus našeg djelovanja a samim tim i mobilnopg mobilijara, komunalne opreme što idu na javne površine za gradove itd. Tako da smo 2014 godine dobili značajan projekat od UNICEF-a koji je bio prekretnica da se fokusiramo na proizvodnju. Tad smo opremili 100 škola sa sportskom opremom, kao što su koševi, gimnastička oprema i ostalo što ide u sale tako da je to odredilo naš put. Te godine smo preuzeli veće prostorije u našem inkubatoru, krenuli u nabavku mašina, opreme, zaposlili nove ljude itd.” – priča za Hayat Admir Baručija, direktor Glovis d.o.o Zenica.
U svakoj industriji i svakoj proizvodnji postoje različiti stepeni razvoja. Savjetodavna i bilo koja druga pomoć u prvim godinama rada je najvažnija.
- Imali smo pomoći ali prvu pomoć smo imali od agencije ZEDA. Mi smo od samog početka bili u inkubatoru čijim poslovanjem upravlja ZEDA tako da smo tu imali pomoći u svakom smislu, od prostorija, savjetodavne pomoći i svake druge i zahvalni smo ZEDI koja nam je pomogla.” – priča Baručija.
Problemi su sastavni dio poslovanja. To su prije svega admininstrativne poteškoće kaže Baručija.
Za svaki posao potrebna je dobra organizacija kako do većih problema ne bi došlo.
Kao problem rada i saradnje sa javnim preduzećima, općinama i generalno državnim aparatom, navode kao najveći problem su spori procesi nabavke , vrlo kratki rokovi za izviđenje radova.
- Naš cilj pored domaćeg tržišta koji nam je cilj u svakom smislu, jer mi želimo našoj djeci donesemo bezbjednu i sigurnu igru, da se razvijaju u svakom smislu, motoričkii, psihički, to nam je primarni cilj i domaće tržište a naravno da nam je želja da idemo na inostrano tržište gdje smo već krenuli. Imamo jednog partnera u Hrvatskoj koji radi s našom opremom i evo ove prošle godine smo imali 30% prihoda od izvoza u Hrvatskoj. krenuli smo polako, ne žurimo previše sa tim, ali imamo svakako namjeru i ideju da idemo.”
Cilj ovog preduzeća je da bude ugledno i prepoznatljivo u BiH. Broj radnika i nije toliko presudan, koliko je važno da se radnici koji rade osjećaju sretno, zadovoljno i da se poštuju radnička prava.
- Ja mislim da imam jako puno primjera koji pokazuju da se može uspjeti u BiH u svakom smislu, u životnom, privatnom tako i u poslovnom. Naravno nigdje nije lahko,. ni u Bosni i Hercegovini ni u Njemačkoj ni bilo gdje i svugdje morate dati 100%. Mi smo se dali, moj otac i ja i moram spomenuti kolege koji su tu od početka , našeg šefa proizvodnje Esada , Mirse kao šefa i kolegice Azre Ahmić koja je tu u admininstrativnom dijelu od početka. Vjerujte mi, svi smo se dali 100% , to je jedini put za uspjeh.” – završava ovu priču Baručija.
Pogledajte video OVDJE.