OKRUTNA TRADICIJA: RADE KRVNE TESTOVE U RANOJ TRUDNOĆI PA ABORTIRAJU AKO NOSE KĆER

‘Nek je živo, zdravo i - nek je muško!’, rečenica je to koju su u Crnoj Gori čule hiljade žena koje su zbog pritiska okoline i duboko ukorijenjene okrutne tradicije bile prisiljene pobaciti svoje kćeri.

Iako je zakonom zabranjeno znati spol prije 12. sedmici trudnoće, diljem Crne Gore otvaraju se laboratoriji i poliklinike u kojima se krvnim testom može otkriti spol ploda unutar prva dva mjeseca trudnoće. Rezultat?

U posljednjih 20 godina u Crnoj Gori rođene su na hiljade dječaka više nego djevojčica. Neke su žene u iščekivanju sina – pobacile čak 30 djevojčica.

Ova mučna priča, upozoravaju stručnjaci, ostavit će nesagledive posljedice na cijelo crnogorsko društvo. Ekipa RTL -a otišla je u Crnu Goru.

  • Znali smo za žene koje su imale višestruke trudnoće, ali znamo samo jedan primjer žene koja je imala više od trideset prekida trudnoće –  govori Maja Raičević iz Centra za ženska prava Crne Gore. 
     
    – Čuo sam da se ide na preglede i u slučaju da je žensko, onda ga se riješi –  govori Brane. 
  • To je kod nas normalno. Žensko dijete će možda maknuti, a muško ostaviti –  dodaje.

Rijetko koja žena o ovoj mučnoj temi i vlastitim iskustvima želi javno govoriti. Milica je prije nekoliko godina istupila za Balkansku istraživačku mrežu koja je ustupila snimku jer pod pritiskom okoline nije željela stati pred kameru.

  • Otvoreno sam otišla k njemu i rekla mu da bih htjela roditi treće dijete, odnosno sina. On mi se nasmijao i rekao: ‘Dobro, čestitam ti na hrabrosti.’ Iz tog razloga sam radila biopsiju i provjeru. Poslije cijelog tog truda sam ostala u drugom stanju. U Beogradu sam radila tu biopsiju i imala sam sreću da to samo jedanput radim –  govori Milica iz Crne Gore. 

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

PREMIJER NIKŠIĆ I MINISTAR DELIĆ POSJETILI SERVISNI CENTAR ‘DAJTE NAM ŠANSU’

0
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić posjetili su danas servisni centar „Dajte nam šansu“ koji brine o osobama s poteškoćama u razvoju, kao i osobama sa invaliditetom.