Riječ je o najmlađoj preminuloj osobi od posljedica SARS-CoV-2 virusa u Hrvatskoj.
Prema nezvaničnim saznanjima Jutarnjeg lista, dječak nije imao nikakvu historiju bolesti.
Došlo je do rijetke komplikacije koju su ljekari počeli da primjećuju kod malog broja djece koja su bila zaražena korona virusom, navodi isti izvor.
Kod dječaka koji je izgubio bitku protiv kovida 19 došlo do multisistemskog upalnog sindroma (MIS-C), vrlo rijetkog i posebno opasnog sindroma koji pogađa djecu od dvije do 15 godina, a koji je detektovan u aprilu prošle godine u SAD i Velikoj Britaniji kod djece oboljele od koronavirusa.
Sindrom ima značajne sličnosti sa sindromom toksičnog šoka i Kawasakijevog sindroma, i izaziva upalu krvnih sudova po cijelom tijelu.
- Upala može da ograniči protok krvi i da ošteti srce, bubrege i druge organe. Sindrom može da bude posljedica imunog odgovora organizma na prisustvo korona virusa SARS-CoV-2 – objasnio je u stručnom radu Kvang Sik Kim, dječji infektolog u Dječijem centru Džons Hopkins. – Najčešće se javlja u roku od četiri sedmice od izloženosti virusu.
Infektolog Sik Kim savjetuje da bi roditelji hitno trebalo da zatraže ljekarsku pomoć ako oboljelo dijete ima temperaturu koja prelazi 38 stepeni Celzijusa 24 sata ili duže i da, uz povišenu temperaturu ima barem još jedan od slijedećih simptoma: neuobičajena slabost, crveni osip, bol u stomaku, povraćanje, dijareja, natečene ruke ili noge, crvene i ispucale usne, kao i crvene oči.
Prema dosadašnjim iskustvima, smrtnost kod j koju pogodi ovaj sindrom iznosi oko 1,5 posto.
Prema dostupnim podacima, u periodu od šest mjeseci u Americi je zabilježeno 1.659 slučajeva ovog sindroma, od kojih je 26 završilo smrću djeteta.
U Sloveniji je zabilježeno 48 slučajeva bez smrtnih ishoda.