Radiotelevizija RS-a i drugi mediji u ovome entitetu objavili su identitet zaštićenog svjedoka, u OSCE-u kažu da trebaju snositi ozbiljnu odgovornost.
- Svjesno kršenje Zakona i ovog važnog principa od medija ili bilo koje druge stranke neoprostivo je i mora se valjano istražiti i kazniti. Svi mediji, uključujući javne servise, moraju se pokoravati najvišim standardima profesionalnog novinarstva i izvještavanja. To uključuje potpuno poštivanje Odredbi o zaštiti svjedoka u izvještavanju o sudskim procesima. Novinari u takvim slučajevima nose ozbiljnu odgovornost prema javnosti i onima o kojima izvještavaju, njihova profesionalnost je ključna kako bi se osiguralo da ne ugrožavaju život, sigurnost ili dobrobit žrtava, svjedoka i drugih osoba uključenih u suđenje, saopćeno je iz OSCE-a.
Oni dodaju kako je otkrivanje identiteta zaštićenog svjedoka ozbiljno kršenje jednog od temeljnih načela funkcionalnog pravosudnog sistema.
- Bez iskaza ključnih svjedoka pravda se ne može postići. U osjetljivim suđenjima poput postupaka za ratne zločine, neki se svjedoci smatraju posebno ranjivima i vlasti ih moraju zaštititi kako bi osigurale njihovu sigurnost i integritet svjedočenja. Odredba Krivičnog zakona koju ste naveli postoji upravo iz takvih razloga, kao i relevantni zakoni u svakoj jurisdikciji u BiH koji osiguravaju zaštitu ranjivih svjedoka i žrtava u skladu s međunarodnim standardima, navode iz OSCE-a.
Oni ukazuju na ozbiljne posljedice po svjedoku, zbog objavljivanja identiteta.
Objavljivanje imena osoba koje su svjedočile prošli, sadašnji i budući svjedoci mogu smatrati prijetnjom njihovoj sigurnosti i privatnosti. Iako je nadzor nad pravosudnim sistemom dobrodošao, njegova namjera ili posljedica nikada ne smije biti vršenje pritiska na svjedoke na ovaj način. Kao što ste sugerisali, pod određenim okolnostima otkrivanje identiteta žrtve ili svjedoka u krivičnom postupku moglo bi samo po sebi predstavljati krivično djelo. Vlasti moraju poduzeti potpunu i nepristrasnu istragu ovog incidenta i osigurati da će u budućnosti biti uspostavljene sve potrebne mjere za zaštitu svjedoka koji učestvuju u sudskim procesima, posebno suđenjima za ratne zločine.

Rekacija je stigla i iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH.
- Prema Krivičnom zakonu BiH, otkrivanje identiteta ili informacija koje mogu dovesti do otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka je krivično djelo. Na Tužilaštvu BiH je da poduzme neophodne korake u skladu sa Zakonom – saopćeno je iz OHR-a.
(Dženeta Sarić – Kozić)