Čerkez je istakao da sigurnost povratka djece u školske klupe najviše zavisi od kantonalnih ministarstava obrazovanja, kriznih štabova, kantona i zavoda za javno zdravstvo.
- Ono što je Federacija BiH danas i potvrdila, odnosno prihvatila preporuku Federalnog kriznog štaba, odnosi se na higijensko-epidemiološke mjere da se prouže u narednih 15 dana. Jučer je Zavod za javno zdravstvo FbiH ažujrirao i plan higijensko-epidemioloških mjera za 2021/2022. godinu, sa tim mjerama je praktički omogućeno da se krene normalno u ovu školsku godinu. Pored higijensko-epidemioloških mjera, sam model zavisi i od drugih faktora jer te mjere moraju biti ispunjene, što znači, zavisno od veličine škole, broja učenika u prosjeku, i niz drugih elemenata, zato je sam model nastave prepušten kantonalnom nivou. Sigurni smo da će svi kantoni u maksimalnoj mjeri slijediti i evropske i prakse zemalja u okruženju, i krenuti redovno u ovu školsku godinu. Znamo svi da je mentalno zdravlje jako bitan segment svakog djeteta, znamo da socijalnu interakciju ne može online nastava zamijeniti i moramo makar u ovom početku da krenemo kao što svi kreću – kazao je Čerkez.
Dodao je da je još uvijek problem broj vakcinisanih jer da je veći broj sve prijetnje bi se smanjivale.
- Treba se boriti u narednom periodu da se i to poboljša, a do sada je 17 posto u Federaciji BiH vakcinisanih osoba najmanje jednom dozom, a sigurno tri do pet posto stanovništva je vakcinisano u susjednim zemljama. Također, vidimo da je rast imunizacije što nas ohrabruje da će i BiH dostići one nivoe koje su dostigle susjedne nivoe.
Federalni krizni štab revidirao je preporuke, odnosno naredbe za kantone, među njima su i one koje se odnose na obezbjeđivanje svih higijensko-epidemioloških uslova u školama i na faklultetima.
Na pitanje, ko je dužan provoditi nadzor da li se sve radi prema naredbama, Čerkez ističe da kantonalne vlade snose glavnu odgovornost za nadzor, odnosno institucije poput inspekcije ili MUP-a, ali i gradske inspekcije koje moraju biti maksimalno aktivne.
- Mi smo vidjeli jako dobro na primjeru Sarajevo Film Festivala šta znači provoditi mjere, a ujedno šta znači nadzirati mjere. Vidjeli ste da na takvoj jednoj velikoj manifestaiciji gdje je bilo hiljade gledalaca, i na otvorenom i na zatvorenom, kada su se poštovale higijensko-epidemiološke mjere, da je situacija ostala poprilično stabilna, tako da danas Sarajevo ima incidencu još uvijek manju nego prosječnu Federacija, a da ne kažem u odnosu na neke druge kantone koje imaju značajno lošiju situaciju poput HNK-a – kazao je, između ostalog, dr. Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, gostujući u emisiji Dobar dan BiH.
(Ismar Imamović)
Video pogledajte OVDJE.