Konkretnog pojašnjenja zbog čega je sjednica odgođena nema. Zahtjev za odgodu je dostavila SDA, uz obrazloženje da dio zastupnika ove stranke nije u mogućnosti prisustvovati sjednici. Ipak, nezvanične informacije govore da je u pitanju sukob unutar SDA i da je vlast u TK ozbiljno poljuljana.
Činjenica je da su zastupnici SDA u Skupštini TK, predsjedniku Skupštine Žarku Vujoviću poslali zahtjev za otkazivanje sjednice, jer kako su naveli, određen broj zastupnika ove stranke nije u mogućnosti prisusutvovati sjednici. Vujović je zakazao hitan Kolegij skupštine, na kojem je izglasano da se sjednica otkazuje.
Kako saznaju Vijesti.ba, razlog otkazivanja sjednice Skupštine TK je, ipak, političke prirode i nesuglasica unutar SDA.
- Ja od početka govorim da je ova koalicija sklopljena iz ličnih interesa. Sada vidimo da zbog tih stranačkih sukoba u SDA ali i DF-u dolazi do ovih problema da nemaju većinu i otkazuju sjednice. Evidentni su problemi i unutar samog Kluba SDA – kazao je Husein Tokić, zastupnik BH Socijaldemokrata u Skupštini TK.
Predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović nam je potvrdio da je zahtjev za otkazivanje sjednice dobio jutros, a da je obrazloženje da određen broj zastupnika SDA nije u mogućnosti prisustvovati sjednici.
- Dopis je poslao predsjednik Kluba SDA Šekib Umihanić. Ja sam sazvao Kolegij Skupštine, sjednica održana, glasalo se i otkazana sjednica. O razlozima otkazivanja sjednice morate pitati Šekiba Umihanića – istakao je Vujović.
Pozvali smo i Umihanića kao većinu ostalih zastupnika SDA u Skupštini TK, simptomatično, niko od njih se nije javljao na pozive osim Muamera Zukića koji, kako je kazao, nije najbolje upućen zašto je otkazana sjednica.
- Ono što ja znam da su neki od zastupnika spriječeni da prisustvuju sjednici, da li su bolesni ili šta već, vjerujte da ne znam – kazao nam je Zukić.
Neki izvori tvrde da su problemi unutar same stranke jer je Smajo Mandžić, nezadovoljan što neke od njegovih inicijativa nisu prošle u Skupštini, otkazao saradnju.
Smajo Mandžić za Vijesti.ba kaže da se zdravstveno ne osjeća dobro, priznaje da njegova jedna inicijativa u Skupštini nije realiovana, ali da on ne pravi opstrukcije.
- Oni su sjednicu mogli održati i bez mene. Imali su većinu u Skupštini i bez mene. Ja ne zatežem ništa, niti imam problem sa strankom SDA čiji sam i ja član – kazao je Mandžić.
Je li koalicija stabilna i prijeti li joj raspad i smjena vlasti pitali smo predsjednika Skupštine Žarka Vujovića.
- Ja kako znam koalicija je stabilna ali gledajte sjednica je bila zakazana, sve je bilo u redu i jutros sam zatekao taj dopis da se otkaže – kazao je Vujović.
(Vijesti.ba)