Toplije od ove godine, prema klimatolozima, bile su samo prošla i 2016. godina, javlja CNN.
Prosječna globalna temperatura zraka bit će 1.2 Celzijeva stepena viša od predindustrijskih prosjeka (1850.-1900.).
U izvještaju stoji kako je desetljeće koje završava za mjesec dana daleko najtoplije u historiji mjerenja.
- Klimatske promjene nastavljaju svoj nemilosrdni pohod i u 2020.”, stoji u saopćenju.
- Vrućina u oceanima je na rekordnim razinama, više od 80 posto svjetskih mora u nekom trenutku bilo je izloženo valovima vrućine morskih voda sa širokim posljedicama po ekosustave, koji od ranije trpe od povišene kiselosti zbog upijanja CO2 u vodu”, napominje se.
Radi se o preliminarnom izvješću koje ne daje puno detalja o stanju klime. Objava cijelog izvješća očekuje se u narednim danima.
Najtoplija 2016., slijedi 2019.
Prošla godina bila je druga najtoplija od industrijske revolucije, iza 2016.
Prosječna globalna temperatura bila je 1.1 Celzijev stepen viša u odnosu na prosječne temperature druge polovine 19. stoljeća.
- Ako se nastave sadašnje razine ispuštanja ugljikovog dioksida, krećemo se prema rastu temperature od tri do pet stepeni do kraja stoljeća”, upozorio je lani u saopćenju glavni sekretar WMO-a Petteri Taalas.
Prema Pariškom sporazumu iz 2015., države su obećale držati rast temperature ispod dva stepena u odnosu na predindustrijske razine. Ugovor je zacrtao cilj od 1.5 stepena.
Osim što je bila iznimno topla, 2019. će se pamtiti i po smanjivanju obujma ledenjaka, rekordnom rastu razine mora te rastu temperature i kiselosti oceana, kao i po ekstremnim vremenskim prilikama, navodi WMO.