Naime, iako je rođen bez čula vida, uz pomoć tehnologije “The vOICe”, koja pretvara kameru i sliku u zvukove, on može ponovo da vidi. Naime, kamera skenira s lijeve ka desnoj strani, zvukovi “opisuju” elevaciju objekata, tako da je moguće da subjekat koji ovo koristi da formira funkcionalni vid.
Tehnologiju je patentirao holandski inženjer Petej Mejer 80-ih godina prošlog vijeka, ali je “The vOICe” evoluirao u velikoj mjeri. Lal koristi naočare na koju je nakačena kamera, tako da ono što vidi putem softvera, može da fotografiše, tako da su slike ovog slijepog fotografa postale jako popularne.
Također, pomoću Mejerove internet stranice “Seeing with sound”, putem laptopa ili android aplikacije može da gleda i slike iz svemira.
- Najveći izazov za mene bio je naučim da interpretiram te zvukove u slike. Za mene, nije samo riječ o fotografiji, već u istraživanju okoline. Kada putujem, sada mogu da budem pravi turista – kaže Lal.
Kako navodi CNN, Lalove fotografije se dijele društvenim mrežama, a kaže da je na putovanjima stvorio poznanstva sa drugim fotografima.
- Moj rad uključuje svjetlost, sjenku i oblike. Ono što sam otkrio jeste da fotografi koji mogu da vide također rade sa bojama. Također, kada dođete na izložbu, svaka fotografija ima opis. Izgleda da je i ljudima sa vidom neophodan kontekst da bi cijenili neku fotografiju, u nekim slučjevima – objasnio je ovaj slijepi fotograf.
Njegova putovanja su prekinuta zbog pandemije koronavirusa, ali je rekao da bi volio da posjeti Kamčatku u Rusiji kada se svijet ponovo otvori. Također, volio bi ponovo da vidi polarnu svjetlost, i da vidi podvodni život, odnosno kakve se prizori “kriju pod pod okeanom”.