OVO JE NAJBOLJI TIM 3. KOLA PREMIJER LIGE BIH U FUDBALU

Utakmice sedmog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine igrane su u petak, subotu i nedjelju, a na šest susreta postignuto je 17 pogodaka iako su čak dva meča završena rezultatom 0:0.

Golova nije bilo u premijernom susretu i jednom od derbija ove runde šampionata između Sarajeva i Širokog Brijega, koji je odigran u petak na Olimpijskom stadionu “Asim Ferhatović Hase”, a bez pogodaka je okončan i meč na Mokrom Docu između Posušja i Zrinjskog.

Manjak golova na ove dvije utakmice nadoknadio je duel između Borca i Radnika na kojem je palo čak sedam pogodaka, a Borac je slavio s 4:3.

Tuzla City je pobjedom 3:2 nad Rudarom iz Prijedora zadržao lidersku poziciju, dok je Sloboda u jednom od derbija kola remizirala na gostovanju kod Željezničara (1:1).

Redakcija Faktora odabrala je najboljih 11 iz sedmog kola elitnog ranga bh. fudbala.

Marko GALIĆ, Josip BARIŠIĆ (POSUŠJE) – Velike zasluge za osvojen bod u duelu sa favorizovanim Zrinjskim pripadaju 22-godišnjem golmanu Posušja. Čini se da Denis Ćorić ne mora biti pretjerano zabrinut zbog teške povrede svog prvog čuvara mreže Borisa Bačka jer je Galić protiv Mostaraca odradio odličan posao, a i sreća je bila na njegovog strani kada je Nemanja Bilbija s bijele tačke u 75. minuti pogodio stativu. Galiću je ovo bio drugi ovosezonski clean-sheet. Veteran Josip Barišić (38) odlično je komandovao odbranom ekipe sa Mokrog Doca pogotovo nakon što je Slavko Brekalo zaradio isključenje u 50. minuti susreta.

Haris OVČINA, Samir RADOVAC (VELEŽ) – Neumorni desni bočni mostarskih Rođenih isprofilisao se na ovoj poziciji u sjajnog igrača, a mnogi su skloni mišljenju da je 24-godišnji Sarajlija materijal za Zmajeve. U trećoj ovosezonskoj prvenstvenoj pobjedi, drugoj vezanoj, Ovčina je opet potvrdio da ima veliku moć ponavljanja. Da mu nije strano postizanje golova potvrdit će odbrana i golman Leotara koji su kapitulirali drugi put na utakmici u 26. minuti poslije šuta Ovčine. Sedam minuta ranije mrežu Trebinjaca zatresao je motor ekipe Feđe Dudića – Samir Radovac, koji je ponovo zaslužio mjesto u timu kola.

Kenin DEVEDŽIĆ (SLOBODA) – Izdanak Slobodine omladinske škole stasao je u ozbiljnog defanzivca od kojeg bi klub sa Tušnja tek trebao profitirati u narednim godinama. Da se može nositi i s robusnim napadačima, mnogo iskusnijim od sebe, stoper Tuzlaka pokazao je u duelima koje je na Grbavici imao sa Lukom Juričićem. Nakon jednog od njih mladi stoper je zaradio žuti karton jer je oštrije startovao na napadača Željezničara, koji je pritom slomio nos, zbog čega je morao biti zamijenjen. Devedžić je definitivno Slobodin zalog za budućnost.

Tomislav ČULJAK (ŠIROKI BRIJEG) – Kompletna ekipa Širokog Brijega na Koševu je bila odlično defanzivno postavljena. Odbrana tima sa Pecare skoro besprijekorno je odradila posao u duelu sa Sarajevom, o čemu govori i podatak da domaćin skoro nije imao izrazitu priliku iz igre za svih 90 minuta, a meč su završili bez udarca u okvir gola. Lijevi bek gostiju odradio je odličan posao.

Petar MIŠIĆ (TUZLA CITY) – U pobjedi koja je njegov tim ostavila na liderskog poziciji upisao je gol i asistenciju. Prvo je sjajno asistirao Augustinu Doffu u 30. minuti, da bi četiri minute kasnije postigao ovosezonski prvjenac. Iako je gol Mirzada Mehanovića u samom finišu susreta donio trijumf ekipi Husrefa Musemića, Mišić je definitivno bio prvo ime susreta.

Clarismario SANTOS (RUDAR PRIJEDOR) – Brazilac je odigrao sjajnu utakmicu, upisao je dvije asistencije, uz to je imao i još nekoliko odličnih prodora, no na kraju je njegov tim poražen. Koliko je važan za ekipu Nikice Milenkovića u ovoj sezoni najbolje govori i podatak da je u svakoj od dosadašnjih sedam utakmica bio starter, a samo u utakmici sa Sarajevom nije na terenu dočekao posljednji sudijski zvižduk. Zamijenjen je u 72. minuti.

Stojan VRANJEŠ (BORAC) – Kapiten Banjalučana je s dva gola režirao preokret Borca u pobjedi nad Radnikom, ujedno i prvoj ovosezonskoj pobjedi ekipe koja je već promijenila dva trenera.

Bojan MARKOVIĆ (RADNIK) – Napadač Borca koji će ove sezone igrati na posudbi u Radniku vratio se s velikim stilom u Banju Luku, a tim s kojim je pod ugovorom mogao je zaviti u crno. Za 60 sekundi, a sve unutar prve tri minute utakmice, Marković je dvaput zatresao mrežu aktuelnih prvaka Bosne i Hercegovine, oba puta mu je asistirao Đorđe Pantelić.

Bruno ZDUNIĆ (ŽELJEZNIČAR) – Hrvatski internacionalac je iznenada dobio priliku nakon što se krajem prvog poluvremena povrijedio Luka Juričić. Iako se u nastavku dosta trudio, lopta ga nije najbolje slušala, niti su Plavi imali igru iz koje bi uspjeli iskreirati neke prilike. Ipak, kada je bilo najpotrebnije, Zdunić se našao na pravom mjestu i golom u 90. minuti Plave spasio od poraza.

TRENER KOLA

Denis ĆORIĆ (POSUŠJE) – Njegov tim je uz dozu sreće uspio s deset igrača odbraniti se protiv potentne ekipe Zrinjskog koja je Želji dala tri, a Borcu u gostima čak pet pogodaka. Možda na startu dobru igru tim sa Mokrog Doca nije znao materijalizovati na pravi način, niti je sam početak bio najbolji po njih, no kako sezona odmiče, sigurno da igraju sve bolje, a bodovni saldo raste. Ipak, nakon sedam kola može se konstatovati da Posušje ima šta pokazati u Premijer ligi BiH, ali i da ima mladog stručnjaka koji radi dobar posao.