OVO ULJE ŠTETI VIŠE OD ŠEĆERA I MASTI

Sojino ulje je čest sastojak prerađene hrane i čini polovinu svih biljnih ulja koja se proizvode u svijetu, ali krije jednu opasnost po zdravlje, tvrde naučnici.

Naime, na Kalifornijskom Univerzitetu Riverside sprovedeno je istraživanje nad miševima, pri čemu je jedna grupa dobijala hranu bogatu sojinim uljem, druga sojino ulje bez linoleinske kiseline, a treća kokosovo ulje. Rezultati su pokazali da sojino ulje može da izazove dijabetes i gojaznost. Osim toga, može da dovede do genetskih promjena u mozgu, koje izazivaju neurološke poremaćaje poput tjeskobe i autizma, Alchajmerove bolesti i depresije.

Ovo ulje modifiikovalo je ekspresije stotinjak različitih gena u području hipotalamusa, te dovelo do različitih upala i negativno utjecalo na metabolizam. Obje vrste sojinog ulja imale su slične učinke, dok ih kokosovo ulje nije imalo.

Promijenjeni geni uključuju one koji se povezuju sa šizofrenijom, depresijom i Alchajmerovom bolešću. Najveće posledice pretrpeo je gen zadužen za lučenje hormona oksitocina, koji podstiče zbližavanje s drugima i osjećaj euforije. Promjene u funkciji tog gena povezuju se s depresijom i autizmom.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

DEDIĆ: NEMA POLITIČKE VOLJE ZA BUDŽET, SVJESNO SE IDE U PRIVREMENO...

0
Proces koji je započeo sadašnji ministar finansija Bosne i Hercegovine ide u pravcu priče o uštedama i racionalizaciji troškova - svjesno - kako bi država otišla u privremeno finansiranje, ocijenio je Šemsudin Dedić, zastupnik SDA u Zastupničkom domu BiH.