PEŠTEK ZA HAYAT.BA: OTVARANJE GRANICA NA KRAJU SEZONE NEĆE BITI DOVOLJNO ZA TURISTIČKI SEKTOR U BIH

Profesor na ekonomskom fakultetu u Sarajevu Almir Peštek je kazao u okviru emisije "Dobar dan BiH" da je otvaranje granica u našoj zemlji došlo na samom kraju sezone.

Pojasnio je da BiH ima veliki problem sa sezonalnošću.

  • Turistički radnici su već dugo vremena tražili da se granice otvore, naravno poštujući sve one epidemiološke mjere. Međutim vidimo da smo na kraju sezone dobili mogućnost da turisti mogu dolaziti u BiH i mislim da to neće biti dovoljno, ali je barem mrvica pomoći turističkom sektoru na samom kraju sezone – kazao je Peštek.

Kada je u pitanju rad u budućnosti, naš sagovornik kaže da to nije baš najjednostavnije odgovoriti.

  • Definitivno krizu trebamo iskoristiti kao priliku i raditi zajedno. Privatni sektor se mora integrisati i nastupati zajedno. Javni sektor također treba raditi sa privatnim i ovo vrijeme trebamo na bazi svega ovoga što smo prošli raditi zajedno, da razvijemo nove proizvode, nove poslovne modele, a posebno da se fokusiramo na domaći turizam – napomenuo je Peštek.

Kada je u pitanju rad privatnog i javnog sektora, Peštek govori da je dosadašnji razvoj turizma bio organski i poprilično haotičan.

  • Tu su bile inicijative bazirane na preduzetničkim aktivnostima privatnog sektora. Nama treba sada strategija, i mislim da je došlo vrijeme da o tome razmišljamo puno ozbiljnije. Kriza nas je natjerala da o tome razmišljamo i da konačno definišimo pravac u kojem ćemo se razvijati i naravno na koji način ćemo ostvariti zacrtane ciljeve. Puno je posla pred nama. Sada postoji jedan pozitivan ambijent da se sada konačno počne koristiti struka i savremena znanja, kako bi se integrisali i razvijali zajedno – naglašava Peštek.

Otkrio je šta je to na šta bi se trebali najviše fokusirati turistički radnici u narednom periodu, kako bi se koliko-tolik popravilo stanje.

  • Mnogi broj firmi u turističkom sektoru neće preživjeti krizu. One jednostavno dovedu do toga da mnoge firme nestanu, ali one koje opstanu treba da razmišljaju na drugačiji način, nego je to bilo ranije. Spomenuo sam integracije, zajednički nastup, ali ono što se može vidjeti kao neko pravilo ponašanja u budućnosti jeste “long hold” destinacije više neće biti popularne. Destinacije masovnog turizma će imati defitinitivno duži period oporavka – zaključuje Peštek.

(Aldin Tiro)

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

HALILHODŽIĆ IZGRADIO APARTMANE KOD DUBROVNIKA: SVE ODIŠE LUKSUZOM

0
Na samo 3,5 kilometra od jezgre grada Dubrovnika nalazi se luksuzno apartmansko zdanje pod nazivom L'Orangerie, a radi se o kompleksu koji je napravio legendarni bh. nogometaš i trener Vahid Halilhodžić.