PET MJESTA NA KOJIMA JE ZABRANJENO MAZATI SE KREMOM ZA SUNČANJE

Samo Amerikanci svaki dan bace 500 miliona slamki što je dovoljno da se napuni 125 autobusa. Najgore je od svega što se slamka koristi tek desetak minuta, a budući da se ne recikliraju, velik broj završava u oceanima i morima.

Međutim, zabrana plastičnih slamki kako bi se sačuvao život u morima i okeanima tek je početak borbe protiv onečišćenja.

Uskoro bismo planiranju putovanja, uz vize i vakcinisanja, mogli pridodati i provjeru da li je krema za sunčanje na listi dopuštenih predmeta za ulazak u zemlju.

Prema brojnim studijama mnogi preparati za sunčanje sadrže sastojke koji mogu naštetiti zdravlju čovjeka, ali i životinja.

Na meti naučnika su oksibenzon i oktil metoksicinamat (oktinoksat), hemikalije koje štete koraljima i ostalom životu u moru. Oksibenzon se pojavljuje u većini preparata za sunčanje, a rezultati studija pokazuju kako može oponašati hormon estrogen.

Američki Djevičanski otoci nedavno su objavili zabranu korištenja krema za sunčanje koje štete koraljnim grebenima, zabranivši sav uvoz i prodaju preparata koji sadrže oktinoksat i oksibenzon. Zabrana stupa na snagu u martu iduće godine.

Na Havajima će se zabrana početi primjenjivati 2021., ali neće vrijediti za šminku koja sadrži zaštitni faktor ili kreme koje je prepisao liječnik. Primjer slijedi i floridski Key West, dom golemom koraljnom grebenu.

Karipski otok Bonaire također je izglasao zabranu krema za sunčanje do 2021., a kao jedan od razloga navode i to što je većina koralja na Karibima nestala od 1980. Osim Amerike i Kariba i Palau će se pridružiti zemljama koje zabranjuju opasne kreme 2020., a prodavači koji prekrše zabranu mogli bi biti kažnjeni s cifrom od oko 1.700 KM.

Stručnjaci se nadaju da će zabrane potaknuti proizvođače da štetne sastojke zamijene cinkovim oksidom, prirodnim mineralom koji učinkovito štiti od štetnih zraka.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE