Firma je to objavila u sklopu kvartalnih rezultata iz zadnjeg kvartala 2020. godine.
Vakcina koje izrađuju s njemačkim partnerom BioNTechom, prvo je odobreno za hitnu upotrebu u SAD-u.
Ovo su Pfizerovi rezultati u četvrtom kvartalu prošle godine u usporedbi s onim što je Wall Street očekivao. Rezultate je sastavio Refinitiv.
- prilagođeni EPS: 42 centa (očekivano je 48 centi)
- prihod: 11,68 milijardi dolara (očekivano 11,43 milijarde dolara)
- prihoda je porastao za 12% na 11,68 milijardi sa 10,44 milijarde tokom istog kvartala prošle godine – bolje nego što su analitičari očekivali.
Očekuju isporučiti 200 milijuna doza vakcine
Dionice Pfizera su u pretprodaji bile praktički nepromijenjene.
- Kao firma svjedočili smo vrhuncu Pfizerove desetogodišnje pretvorbe u firmu usmjerenu na nauku i inovacije. Pandemija je testirala našu sposobnost da se brzo snalazimo i koristimo najmoderniju nauku za pomoć u rješavanju najvažnijih medicinskih izazova na svijetu”, rekao je šef Pfizera Albert Bourla.
Pfizer se, kao i drugi proizvođači vakcina protiv korone, trudi zadovoljiti potražnju koja će pomoći u zaustavljanju pandemije. Iz Pfizera navode da očekuju kako će do 31. jula isporučiti 200 miliona doza vakcina u SAD-u. Nedavno su zatražili pomoć francuskog proizvođača lijekova Sanofi da im pomogne u proizvodnji doza.
Tvrde da su spremni za nove sojeve
Iz firme navode kako su spremni za suočavanje s novim, zaraznijim sojevima virusa.
Studija koju je provela firma otkrila je da su novi, vrlo zarazni sojevi koronavirusa pronađeni u Velikoj Britaniji i Južnoafričkoj Republici imali samo mali uticaj na učinkovitost njihove vakcine. Ipak, Pfizer razvija sustav kako bi zaštita od novih varijanti bila jača. Podsjetimo, Moderna i Novavax također razvijaju modificirane vakcine.