Prva faza testiranja ovog lijeka koji se naziva inhibitor proteaze je u SAD-u, a tableta djeluje tako da inhibira enzim koji virus treba replicirati u ljudskim ćelijama.
- Zaustavljanje pandemije koronavirusa zahtijeva prevenciju putem vakcinacije i ciljane tretmane za one koji pokupe virus. Uzevši u obzir da koronavirus mutira i na globalni utjecaj koji ima, ispostavilo se da je veoma važno imati terapeutske opcije i tokom i nakon pandemije – kazao je Pfizerov šef naučnih istraživanja Mikael Dolsten.
Iz Pfizera su istakli da su pretkliničke studije pokazale da ovaj oralni lijek inhibitor proteaze pokazuje “moćno” antivirusno djelovanje protiv koronavirusa.
S obzirom na to da je riječ o tableti vjeruje se da bi lijek mogli koristiti i ljudi koji su tek počeli osjećati simptome i koji su na kućnom liječenju. Istraživači se nadaju da će spriječiti napredovanje bolesti i hospitalizacije.
Kompanija također proučava i intravenozni antivirusni lijek za liječenje od koronavirusa, poznat kao PF-07304814, koji se sada klinički ispituje nad pacijentima koji boluju od COVID-19.
- Zajedno ova dva lijeka (oralno i intravenozno antivirusno sredstvo) imaju potencijal da stvore tretman koji dopunjuje vakcinaciju – dodao je Dolsten.
Pfizer je u saradnji sa njemačkom kompanijom BioNTech razvio vakcinu protiv koronavirusa, međutim, zdravstveni stručnjaci smatraju da se treba raditi i na pronalasku i razvoju ostalih lijekova i tretmana protiv virusa kako bi se što prije okončala pandemija.
Nakon vakcine, kompanija planira razviti mRNA tehnologiju kako bi razvijala vakcine protiv drugih virusa.
Pfizer će podijeliti detalje o studiji i pretkliničkim podacima 6. aprila tokom sastanka Američkog hemijskog društva, piše CNBC.