U okviru Kongresa Europske pučke stranke koji se održava u Zagrebu od 19. do 21. studenoga 2019. godine, a na kojem učestvuju brojni čelnici europskih država i institucija, predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković sastao se s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a nakon sastanka iza zatvorenih vrata održana je i zajednička konferencija za novinare.
Plenković je istakao kako je tokom sastanka bilo riječi o odnosima između Hrvatske i Njemačke, da su se dotakli ključne europske teme koja se vezuje za obje zemlje, budući da će Hrvatska predsjedavati Vijećem Europske unije u prvih šest mjeseci 2020. godine, a Njemačka u drugih šest mjeseci iste godine.
- Njemačka je oduvijek naša i prijateljska država i zemlja koja nas je podupirala u strateškim međunarodnim ciljevima, naš glavni vanjskotrgovinski partner, jedna od glavnih zemalja za ulaganja u Hrvatsku, zemlja u kojoj žive brojni Hrvati i zemlja iz koje nam svake godine dolazi veliki broj turista”, rekao je Plenković, te dodao:
- Naša želja je da intenzivnim političkim dijalogom unaprijedimo i gospodarsku saradnju, ali u svim drugim područjima.”
Plenković je istakao kako je za Hrvatsku posebno važno da se, prije sastanka članica Unije i država Jugoistočne Europe, koji će biti održan u maju u Zagrebu, pronađe rješenje nakon nedonošenja odluke o otvaranju pristupnih pregovara sa Sjeveronom Makedonijom i Albanijom.
- Zajednički ćemo raditi i poticati i Albaniju i Sjevernu Makedoniju da poduzmu dodatne reforme, a s partnerima unutar Unije pokašuti naći rješenje koje će omogućiti otvaranje pregovora i eventualne modifikacije same metodologije”, rekao je Plenković.
Dodao je kako je ovu priliku iskoristio da kancelarki Merkel predstavi prioritete Hrvatske tokom predsjedavanja, a to su, kako je rekao, Europa koja raste i koja se razvija, Europa koja povezuje, Europa koja štiti i Europa koja je globano utjecajna.
- Na tom tragu zajednički ćemo prioniti svim europskim izazovima tokom 2020.”, rekao je Plenković.
Na pitanje da prokomentariše prijedlog Francuske o promjeni pregovaračkog procesa za pristupanje EU-a, Plenković smatra kako je postojeći proces proširenja zaista dizajinaran na način da u njemu imate mogućnost i supenzije pregovora pojedinih poglavlja, i vraćanje tzv. reverzibilnost na već privremeno zatvorena poglavlja.
- Sama tehnologija procesa već danas to omogućava državama članicama, ukoliko za to postoji potreba ili zemlja koja želi biti članica ne ispunjava kriterije. Mi ćemo, ja vjerujem, u saradnji s kancelarkom Merkel, tražiti rješenje koje će možda poboljšati metodologiju a koja će ipak omogućiti da proces ide naprijed”, poručio je Plenković.