U nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci održava se 11. sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Na sjednici sudjeluje i potpredsjednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis. Uvodno se obratio predsjednik vlade Andrej Plenković.
Plenković je rekao kako su strateški projekti vlade ulazak u Šengenski prostor te ulazak u europodručje. Hrvatska je usvojila strategiju za uvođenje eura 2018. godine i od tada sistemno i temeljito radi na provedbi.
- Vrlo smo precizni u pogledu rokova koje smo sami planirali te imamo izvsnu suradnju i podršku Evropske komisije – rekao je Plenković.
Istaknuo je prednosti uvođenja eura.
- Ulaskom u europodručje nestat će valutni rizik, nestat će mjenjački troškovi, smanjit će se kamatne stope, potaknut će se strana ulaganja, povećat će se mogućnost financiranja na tržištu kapitala, a sigurni smo da će to imati i efekt na naš kreditni rejting – rekao je Plenković, prenosi HRT:
Dodao je da će to imati utjecaja i na olakšanje hrvatskog izvoza i na dolazak turista.
- Usporedbom kretanja plata i cijena u novim državama članicama iz srednje Evrope od uvođenja eura do danas može se zaključiti da su se bruto plate znatno povećale više od razine cijena. Plate su rasle više i to znači da je životni standard nakon uvođenja eura porastao – rekao je Plenković.
Podsjetio je da je rok za ispunjavanje svih obveza oko uvođenja eura kraj marta 2022. godine te je uvjeren da će sve biti ispunjeno.
Premijer je govorio i o posljedicama potresa i pandemije Covida na ekonimiju, o lanjskom padu BDP-a, kao i o ovogodišnjem oporavku odnosno rastu BDP-a.
- To je dobar signal za naše pripreme za uvođenje eura – rekao je.
Zahvalio je potpredsjedniku EK na podršci Hrvatskoj.
- Hrvatska je već danas visoko eurizirana zemlja i mislim da ćemo biti u potpunosti spremni za uvođenje eura 2023. – rekao je još Plenković.