Plenković je stigao u petak ujutro u Budvu na sastanak na vrhu Srednjoeuropske inicijative (SEI), osnovane 1989., nakon pada Berlinskog zida, s ciljem pomoći zemljama srednje i istočne Europe u pristupanju Europskoj uniji. Inicijativa okuplja 17 država, a skupom u Budvi završava crnogorsko predsjedanje. Ta uloga, koju je Hrvatska imala 2018., sada prelazi na Bugarsku.
Plenković je na panelu govorio o temi proširenja EU-a na zemlje zapadnog Balkana, kazavši kako taj proces ide naprijed, usprkos svim poteškoćama.
Naglasio je da proces u jednoj mjeri ovisi i o kontekstu u kojem se Unija trenutno nalazi, suočena s “nevjerojatnim krizama” poput brexita, prijetnji terorizma i nezakonitih migracija, uz unutarnja previranja i različite poglede “čak i na temeljna načela pravne stečevine”.
Plenković je rekao da su veliki utjecaj na “kalkulacije političkih stranaka i interne procese na europskom političkom spektru” što se tiče teme proširenja imali i negativni ishodi referenduma o Europskom ustavu.
“Kad to sve stavite na kup imate dosta rezerviranu politiku nekih kolega u Europskom vijeću oko proširenja bilo čega, pa i ove prostorije”, kazao je Plenković, no dodao da u tom tijelu postoji sve veći broj aktera koji shvaćaju važnost ubrzanja proširenja EU-a.
Hrvatski premijer je rekao da države koje “se žele dokazati” imaju prostora to učiniti ispunjavanjem “jasnih kriterija” u poglavljima o vladavini prava i “ključnim političkim i pravnim preduvjetima prema EU-u”, nakon čega je “jako teško nekome reći da se uvjeti nisu ispunili”.