- Nažalost nam ne preostaje ništa drugo: organizatorima protesta smo saopćili odluku o prekidu protesta jer dosadašnja upozorenja nisu urodila pridržavanjem uvjeta za održavanje protesta – saopćila je policija preko Twittera.
Pogledajte video OVDJE.
Nakon što je sud ukinuo zabranu protesta protivnika mjera protiv širenja pandemija koronavirusa što ga je prije nekoliko dana izdao grad Berlin, policija je objavila da će protest biti toleriran jedino ako se sudionici budu pridržavali pravila o razmaku i nošenju zaštitnih maski, što međutim nije bio slučaj.
- Pravilo o održavanju razmaka, usprkos višestrukom zahtjevu preko razglasa, nije poštivano – stoji u saopćenju.
Prije toga je policija broj sudionika procijenila na oko 18.000.
Pogledajte video OVDJE.
Protestanti stizali od ranog jutra
Na proteste je pozvala inicijativa Queerdenken 711 iz Stuttgarta, ali i desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD).
Protestanti su u Berlin počeli stizati od ranog jutra, a u koloni su se mogle vidjeti mnogobrojne zastava Rusije, Njemačke ali i zastave Njemačkog Carstva.
Protestanti su tražili odlazak kancelarke Angele Merkel i ukidanje svih mjera borbe protiv koronavirusa a nosili su i transparente s članovima njemačke vlade u zatvoreničkim odorama.
Pogledajte video OVDJE.
Upitno održavanje poslijepodnevnih protesta
Mediji javljaju o “miješanoj publici” među protestantima: od čitavih porodica do pripadnika ekstremne desnice.
Među protestante protiv mjera borbe protiv širenja zaraze dosad su se ubacivali pripadnici krajnje desnice i tzv. Građana Reicha, pri čemu se radi o grupacijama koje negiraju postojanja SR Njemačke.
Za poslijepodne su najavljeni i protuprotesti, ali je nakon zabrane glavnog okupljanja pred Brandenburškim vratima upitno njihovo održavanje.