Ponovo je isplivala HDZ-ova potreba za interesom prije nego dobdobiti građana. Mogu i hoće, imaju instrumente koje im je omogućio Ustav , da blokiraju sve ako nije po njihovom.
Tako i kreditna sredstva MMF-a od preko 200 miliona maraka namjenjenih za kantone i općine. Hoće više, iako ih više nema, hoće povlašten položaj i da jedan hrvat vrijedi kao dva ili više bošnjaka. Po popisu stanovništva iz 2’13.godine, bošnjaka je tri puta više. Ko je ovdje ustvari ugrožen?
333 miliona eura kreditnog aranžmana od MMF-a prema raspodjeli federaciji pripada 61,5% što iznosi 204,7 miliona eura. Uslov za dobijanja sredstava je da se 50% ovih sredstava doznači kantonima. To iznosi nesto vise od 102 miliona eura.
Kako i koliko raspodijeliti po kantonima? Prijedlog je dao federalni parlament. Osnovni kriterij je za raspodjelu je broj stanovnika po kantonima po posljednjem popisu.
Prema tom prijedlogu jasno je da bi najviše sredstava kredita MMF-a dobio Tuzlanski kanton. Slijede ga Sarajevski, Zeničko-dobojski, Srednjobosanski, Unsko-sanski i Hercegovačko-neretvanski kanton.
Najmanje novca po ovom kriteriju dobili bi Zapadnohercegovački, Kanton 10, Posavski i Bosansko-podrinjski kanton. Kantonima sa najmanjim brojem stanovnika bio bi dodjeljen poseban koeficijent.
Iako je logična, ovakva raspodjela po kantonima ne odgovara HDZ BiH. Ne odgovara im ni način raspodjele novca po općinama i gradovima. Federalni premijer je predložio- svaka općina i grad u Federaciji dobit će po 375.000 maraka. Predstavnici Hrvata žele povlašten položaj.
Tako su u martu ove godine pokušali sa pozicije “Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima – kantoni i općine”, općini Kupres sa 6000 stanovnika obezbjediti vrtoglavih 700.000 maraka.
Tešanj, privredni gigant npr, sa 46.000 stanovnika dobio bi 30.000 maraka. Od pet općina za koje je planirano najviše novca, čak su četiri sa većinskim hrvatskim stanovništvom.
Zbog svega navedenog jedna stranka HDZ uvjetuje ostatak cijele federacije po principu ili po našem ili nikako.
- Uzimajući u obzir ustavno uređenje zemlje gdje oni imaju jednu punu kontrolu, 12 čjudi u Domu naroda u FBIh omogućava vam blokadu svake vrste. Mi smo suočeni s tim kad god HDZ ima potrebu da trguje s nečim kao što je sad slučaj sa preraspodjelom sredstava od MMF-a“ – kaže za Hayat generalni sekretar VKBI Emir Zlatar.
Mišljenja je Zlatar da se radi o dnevnoj politici, novoj ucjeni oko imenovanja ministra sigurnosti BiH i uzimanja onoga što im ne pripada. Ekonomska struka kaže – sve mjere podrške privredi trebale su ići preko nivoa federacije.
Muamer Halilbašić obrazlaže da su se mjere pomoći mogle izvršiti putem jednog kanala – odnosno Federacije, a ne preko 11 jer svaki kanton ima drugačiju strategiju pomoći.
- Kada govorimo sad o raspodjeli sredstava između kantona, relativno je korektan pristup prema broju stanovnika iako je tu moglo biti prostora za dodatno poliranje pristupa koristeći index razvijenosti gdje su možda kantoni sa nižim nivoom razvoja prema indexu federalnog zavoda za programiranja razvoja možda mogli dobiti nešto više“, tvrdi Muamer Halilbašić, direktor Ekonomskog instituta Sarajevo.
Isti princip mišljenja je Halilbašić, treba se primjeniti kod raspodjele sredstava i za općine. S tim da bi se općinama u trećeoj kategoriji razvijenosti i ispod, trebalo namiriti više sredstava.
Retoriku ugroženosti Čović potpomognut Hrvatskim HDZ-om vješto propagira godinama. Brojke kaže da su najbogatiji kantoni u federaciji upravo oni pod kontrolom hrvatskog naroda u BiH.
(Emerin Ahmetašević)
Pogledajte video OVDJE.