Naime, u češkim medijima pojavile su se vijesti da su hrvatsku obalu preplavile meduze, a u jednom češkom magazinu objavili su da su plaže u Vrsaru, Poreču, Umagu, Savudriji i Piranu te na cijeloj italijanskoj obali u regiji Friuli Venezia Giulia “prekrivene ljigavim želeom”.
Mišljenje o stanju s meduzama u Istri dali su doc. dr. sc. Paolo Paliaga i dr. sc. Neven Iveša, zaposlenici Fakulteta prirodnih nauka Univerziteta Jurja Dobrile u Puli, koji su istaknuli da je tokom cijele zime 2022., kao i početkom proljeća, zabilježena “povećana brojnost meduzoidnih oblika žarnjaka vrste Rhyzostoma pulmo, poznate javnosti kao morska pluća”.
- Radi se o vrsti žarnjaka koja je autohtona u Jadranu i koja se prirodno povremeno može pojaviti u većem broju. Zbog svojih većih dimenzija može predstaviti problem u ribarstvu, jer velike količine ove meduze u ribarskim mrežama mogu oštetiti ribolovne alate i smanjiti njihovu efikasnost. Ova vrsta generalno nije opasna za čovjeka, no u slučaju dužeg kontakta s kožom, naročito sluznica, mogu izazvati blago peckanje i neugodu. Za kupače ova je vrsta potpuno bezopasna. Trenutno je njihova brojnost u značajnom padu, a očekuje se dodatno smanjenje kako se more postupno zagrijava. Iako je ove zime njihova brojnost bila izuzetno visoka (do 10 jedinki po četvornom metru), trenutačno se gustoća njihove populacije smanjila na jednu jedinku na 700 četvornih metara, s daljnjim trendom opadanja – kazali sus a Fakulteta.