Na ovaj problem skreću pažnju i Centri civilnih inicijativa i organizacije civilnog društva koje okupljaju pacijente korisnike usluga Fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine.
Poražavajući podaci Udruženja osoba oboljelih i liječenih od karcinoma dojke “Renesansa”, zbog nedostatka citostatika u Bosni i Hercegovini 209 žena sa metastatskim karcinomom dojke je na listama čekanja. To je, tvrde, kršenje Zakona o potrebama, obavezama i pravima pacijenata.
- Žene umiru čekajući na lijek. Nisu to tamo neke žene, to su naše sugrađanke, naše majke, kćerke, sestre, bliske prijateljice koje umiru od karcinoma dojke a da nisu dobile uopšte šansu za liječenje zbog nedostatka citostatika- ističe Enida Glušac iz Udruženja “Renesansa” za BHRT.
Ova činjenica za posljedicu ima gubljenje vjere kod ljudi u sistem, zakone, zdravstvo i na koncu u državu, kažu iz udruženja “Futura”.
- Nije lijepo gledati na društvenim mrežama da liječimo djecu SMS-ovima, da skupljamo pare za pojedinačne slučajeve, da svjedočimo raznim prevarama u toj oblasti- smatra Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura”.
Polazeći od značaja Fonda solidarnosti FBiH u pružanju zdravstvenih usluga građanima Centri civilnih inicijativa uradili su analizu finansiranja, upravljanja i rukovođenja Fondom. Podsjećaju, obaveza Vlade jeste da iz budžeta obezbijedi finansijska sredstva identična iznosu novca koji je prikupljen po osnovu izdvajanja iz doprinosa obaveznog zdravstvenog osiguranja.
- Od osnivanja Fonda solidarnosti Vlada nikada nije ispoštovala tu obavezu i učešće Vlade otprilike iznosi 20 odsto od njene zakonske obaveze. Od deset maraka po zakonskoj obavezi vlada daje samo 2 marke- navodi Dalibor Đerić iz CCI-a.
Dok Vlada ispunjava samo 20 odsto svojih obaveza liste čekanja sve su duže.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja skreću pažnju da nisu u mogućnosti isfinansirati sve potrebe bez značajnije podrške Vlade FBiH, te da je za zatvaranje listi čekanja potrebno dodatnih 30 do 35 miliona maraka.