Navode kako je to nužno s obzirom na to da djeca i odrasli iz ovoga kantona sada borave u ustanovama specijaliziranog tipa koje se nalaze u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, što porodicama zbog udaljenosti i ekonomske situacije predstavlja ogroman i nepremostiv problem.
Predsjednica Udruženja “Radosti druženja” iz Bihaća Mirsada Hodžić kaže kako ima kćerku od 30 godina i da se radi o osobi s poteškoćama u razvoju koja je već nekoliko godina smještena u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba u Fojnici.
- Naši problemi su veliki, jer je njena dijagnoza mikrocefalija i stanje joj se neprestano mijenja. Bilo je neophodno da se smjesti u takvu ustanovu, a naš problem je udaljenost i nemogućnost da budemo s njom. Putovanja su nam veliki trošak i bilo bi mnogo jednostavnije kada bismo jednu takvu ustanovu imali u našem kantonu”, kaže Hodžićeva za “Nezavisne”.
Ona dodaje kako su mnogi roditelji u istoj ili goroj situaciji, te da neki zbog ekonomske situacije nisu u mogućnosti da posjećuju svoju djecu ili najbliže.
Za smještaj u specijaliziranim ustanovama djece i odraslih osoba s poteškoćama u razvoju vlasti u USK na godišnjem nivou izdvajaju oko milion maraka, a roditelji u tim troškovima također participiraju dijelom novčanih sredstava.
- Radi se o velikim finansijskim sredstvima i stava smo da bi ih bilo bolje usmjeriti u osnivanje i izgradnju ustanove koja bi se nalazila na području Unsko-sanskog kantona. Na taj način bismo osigurali i stručni kadar za one osobe s poteškoćama o kojima se brinu porodice u kućama”, smatra Hodžićeva.
Prema njenim riječima, organizirali su potpisivanje peticije koju su podržale slične organizacije i udruženja iz ovoga kantona te je uputili na adresu Ministarstva zdravstva i socijalne politike USK.
U ovom ministarstvu su nam rekli kako ta ideja nije nova, ali da zahtijeva dugotrajnu proceduru i ogromna finansijska sredstva koja je u ovome trenutku teško osigurati.