PREDSTAVLJENA KNJIGA ŽENSKI IDENTITETI U MUZIČKOM ŽIVOTU AUSTROUGARSKOG SARAJEVA

Knjiga "Ženski identiteti u muzičkom životu austrougarskog Sarajeva" autorice Lane Paćuka predstavljena je danas u Bošnjačkom institutu - Fondacija Adila Zulfikarpašića u Sarajevu.

Knjiga se, kako je rečeno, ubraja u prvu domaću muzikološku publikaciju koja se bavi položajem, značajem i ulogom žena u razvoju muzičkog života Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Primarnu ideju da se bavi ovom temom autorica je dobila za vrijeme svojih doktorskih istraživanja tako da je 2012. godine, kako je kazala, odlučila da će, kada bude pravo vrijeme, napisati knjigu posvećenu isključivo ženama.

  • Bilo je potrebno sedam godina istraživanja po arhivama u BiH, Hrvatskoj, Austriji i Mađarskoj da bi se na kraju oblikovao tekst i nadam se da će ova knjiga naći svoj put kako do akademske i naučne javnosti, tako i do šire čitalačke publike – izjavila je Paćuka.

Tokom istraživanja došla je do mnoštva podataka o protagonistkinjama muzičkog života koji pokazuju da su one bile aktivne u svim segmentima muzičkog života od muzičke pedagogije i koncertnog podijuma, kompozitorske djelatnosti, pa čak i onog dijela koji se tiče pisanja o muzici, piše Radiosarajevo.ba.

Stranice “Ženskih identiteta”, čije su publiciranje podržali Austrijski kulturni forum te Institut za muzikologiju Muzičke akademije u Sarajevu, daju uvid u jedno od kulturološki najdinamičnijih razdoblja u historiji BiH ukazujući da su žene bile glavne nositeljice muzičke prakse pristigle s dolaskom Austro-Ugarske uprave.

Na promociji je uime Instituta za muzikologiju govorila Jasmina Talam, dok je recenzentica Fatima Hadžić navela da monografija “Ženski identiteti u muzičkom životu austrougarskog Sarajeva” obrađuje u bh. muzikologiji zanemarenu, ali u širim okvirima aktuelnu temu koje će omogućiti bolje razumijevanje kulturnih tokova, odnosno ulogu žena, nositeljica muzičkog života navedenog perioda u Sarajevu.

Autorica knjige Lana Paćuka ubraja se u mlađu generaciju bosanskohercegovačkih muzikologa, a do sada je objavila više od 20 naučno-istraživačkih radova, izloženih na simpozijima i naučnim konferencijama u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Austriji, Mađarskoj i Češkoj.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

OKI FANTOMI SE SPREMAJU ZA SEDMO EVROPSKO ZLATO

0
Aktuelni prvaci Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, Odbojkaški klub invalida Fantomi počeli su s pripremama pred odlazak na Kup šampiona koji će se od 26. do 28. aprila održati u hrvatskom gradu Poreču.