Tako je IMK iznio da je šansa za buduću recesiju porasla s predviđenih 43 odsto u u prethodnom mjesecu na 59,4 odsto ovoga mjeseca, što je zapravo najviše očitanje recesijskog rizika od zimskih mjeseci 2012./2013. godine, piše Rojters, a prenosi Index.
Njemačka privreda je oslabila jer zbog trenutnih trgovinskih sukoba i Bregzita propada njegov proizvodni sektor koji je uveliko zavisan o izvozu.
Postoje bojazni da bi se recesija u proizvodnji mogla proširiti i na druge sektore, što bi ozbiljno naštetilo dosad snažnom njemačkom tržištu rada.
– Sve je manje nade da bi domaća otražnja mogla spasti Njemačku od recesije. Takvo stanje povećava pritisak na Evropsku centralnubanku za dalju reviziju monetarne politike – rekao je Sebastian Dullien iz IMK.
Indeks IMK, koji mjeri rizik od recesije tokom tromjesečnog perioda, uzeo je u obzir nedavne loše rezultate njemačke privrede kao što su pad industrijske proizvodnje i pad narudžbi u industrijskom sektoru, kao i sve manji broj otvorenih radnih mjesta.
Također je uzeo u obzir i društveno uslovljene opasnosti po njemačku ekonomiju poput Bregzita bez dogovora ili strožih pravila o emisiji CO2, odnosno o potrebi prelaska na električne automobile, što trenutno oslabljuje njemačku automobilsku industriju.
Istraživački Kiel Institute for World Economy (IfW) juče je saopštio kako u trećem tromjesečju očekuje pad u njemačkoj privredi za 0,3 odsto, što bi tehnički već značilo ulazak u recesiju.
Inače, u Srbiji danas posluje oko 400 njemačkih kompanija koje zapošljavaju 45.000 radnika, a iako je Njemačka danas najmanje zadužena zemlja Evrope, s udjelom javnog duga u BDP manjim od 50 odsto i sa viškom od 40 milijardi evra u državnoj blagajni, stručnjaci napominju da je zemlja zabilježila najveći industrijski pad još od prethodne recesije 2009. godine.