Time smo došli do dodatno obeshrabrujućih procjena, pogotovo ako se uzme u obzir da nam je ova međunarodna institucija prije godinu dana predviđala rast od 3,5 odsto u 2019.
Ili, ako ćemo biti praktičniji, prognozirani ekonomski rast nam je za 12 mjeseci otanjio za petinu.
MMF je na ovaj način kada je BiH u pitanju dao lošije prognoze u odnosu na Svjetsku banku, koja nam je nedavno u 2019. godini prognozirala rast od 3,1 odsto.
I to, međutim, nije kraj pesimističnim pokazateljima jer je MMF i za iduću godinu srezao prognoze rasta BiH, i to na 2,6 odsto, a proljetos je izašao sa procjenom od 3,2 procenta. Za 2024. godinu predviđen nam je rast od tri odsto, što je opet drastičan pad u odnosu na raniju prognozu od 3,5 odsto.
Ekonomista i akademik Muris Čičić ističe da bi uzrok najnovijih prognoza MMF-a trebalo tražiti u političkoj situaciji u BiH, odnosno nemogućnosti vlasti da se konstituiše i napravi kakav-takav smislen program zajedničkog djelovanja na putu daljeg ekonomskog razvoja.
- Ipak, ovi makroekonomski pokazatelji nikad se direktno ne prelivaju na stvarne okolnosti života građana, tako da će otprilike situacija ostati onakva kakva je i bila”, rekao je za Nezavisne Čičić.
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, prilično je, sarkastično nam kaže, iznenađen ovakvim procjenama MMF-a slušajući naše predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti.
- Ako njih slušamo, nikad nismo imali bolji rast i razvoj, niti bolje rezultate. Tako da je očito, biću sarkastičan, da je MMF poprilično pogriješio. Mi dolazimo u poziciju da se pitamo kome da vjerujemo – kaže Šatorović.
U nastavku se pita da li su pogriješili “ovi koji nas ubjeđuju da nam je krasno i divno i da nam nikad nije bilo bolje”, ili MMF koji nam “uvijek pošalje lošu prognozu s ciljem pripreme za dodatni kreditni aranžman”.
- A taj aranžman će vlast, naravno, potpisati i dodatno zadužiti sva buduća pokoljenja u narednom periodu. Pravi prijatelji BiH otvorili bi pitanje da li nam treba ovoliko administracije koju ne može podnijeti, usudiću se reći, ni Njemačka. Ovakva procjena MMF-a neće zabrinuti vlast – smatra Šatorović.
Inače, MMF u najnovijim procjenama predviđa stabilnu inflaciju u BiH koja će se zadržati na nivou od 1,1 odsto u 2019. godini s tim da će na kraju godine iznositi 1,2 odsto. Projekcije su da bi u 2020. inflacija mogla skočiti na 1,4 odsto, koliko bi trebalo da iznosi i na kraju iduće godine.
Deficit tekućeg računa BiH u ovoj godini, prema MMF-u, iznosiće -4,8 odsto, nakon prošlogodišnjih -4,1 odsto. U idućoj godini projekcije su -4,9 odsto, a za 2024. prognozira se povratak na -4,8 odsto.
Međunarodni monetarni fond, inače, snizio je i procjenu rasta svjetske ekonomije u ovoj godini. MMF predviđa globalni rast od tri odsto za 2019, što je pad od 0,3 odsto u odnosu na procjene objavljene proljetos.
Američko-kineski trgovinski rat, kako navode iz MMF-a, spustiće rast globalne ekonomije u 2019. na najniži nivo od finansijske krize 2008/09. godine.