Tom prilikom predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je upozorila da Velika Britanija mora poštovati međunarodno pravo.
The Guardian piše da je Von der Leyen hitno intervenisala u ponedjeljak dok je Downing Street nastojao sanirati štetu zbog otkrivanja podataka sugerišući da se povuče iz sporazuma o Brexitu koji je postignut prošle godine.
- Vjerujem da će britanska vlada povući sporazum i prihvatiti obavezu koju ima prema međunarodnom pravu, što je preduslov za svako buduće parnerstvo. Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj ključan je za zaštitu mira i sigurnosti na otoku i integriteta jedinstvenog tržišta – poručila je Von der Leyen na Twitteru.
Do nesuglasica u vezi s planovima koji bi mogli potkopati pravnu snagu protokola o Sjevernoj Irskoj došlo je nakon što su u javnost procurile diplomatske poruke koje ukazuju na sve veću sumnju Brisela u britanske motive i strategije.
U tim porukama se otkriva i najgora moguća pozadina najnovijeg kruga pregovora koji u utorak počinje u Londonu. Glavni pregovarač Velike Britanije David Frost je ponovio u ponedjeljak da dvije strane “moraju pokazati napredak ove sedmice ukoliko se na vrijeme želi postići dogovor”.
Iako je Frost pozvao EU da bude realnija kada je riječ o statusu Velike Britanije kao nezavisne države, uoči pregovora su dominirali neki dijelovi iz prijedloga o vladinom zakonu o unutrašnjem tržištu, a koji će biti objavljeni u srijedu.
Bivši konzervativni kancelar Phillip Hammond i bivši ministar pravde David Gauke su protiv nacrta zakona za koji kritičari tvrde da će negirati ključne dijelove sporazuma o Brexitu.
Gauke je kazao da će vlada ozbiljno rizikovati ako jednostrano promijeni protokol putem nacrta zakona.
- Svaki pokušaj odstupanja od obaveza preuzetih u protokolu Sjeverne Irske, smanjit će povjerenje EU i cijelog svijeta. To bi onda moglo rezultirati ne samo nedostatkom dogovora, već i nesporazumom – kazao je Gauke.
I drugi zvaničnici su također upozorili da je dogovor o Brexitu presudan za zaštitu ekonomskog oporavka Velike Britanije od pandemije koronavirusa, ali i za izbjegavanje viših cijena u britanskim trgovinama jer je to dodatni pritisak na domaćinstva.