Tuberkuloza je zarazna bolest koja predstavlja značajan javno – zdravstveni i ekonomski problem za većinu zemalja. O tome šta još trebamo znati o ovom oboljenju, šta je zadatak primarne zaštite i na mnoga druga pitanja u današnjoj emisiji DDBiH odgovorila je prof. dr. Zehra Dizdarević.
Osim što znamo da je zarazno oboljenje, šta bismo još trebali znati?
„Tuberkoloza je zarazna, infektivna bolest, koja se prenosi kapljicno, pricom i zbog toga mora biti pod kontrolom. Mi moramo da vodimo brigu o stanovništvu i njihovom zdravlju jer Bosna i Hercegovina je zemlja podložna tuberkolozi. Tuberkoloza mijenja lice i naličje, nekada je u mirnoj, a nekada u burnoj fazi, zavisno od spremnosti organizma.
Bosna i Hercegovina, još prije rata imala je veliku incidencu od tuberkoloze, to znači, broj oboljelih na 100.000 stanovnika, bili smo prvi u regionu, odnosno, na prostorima bivše Jugoslavije, kada je ta incidenca bila 91. To znači jako mnogo. A sada je ta incidenca pala na pola, zato što su preventivne mjere u Bosni i Hercegovini, uključujući nacionalni program koji smo dali 94. godine na visokom nivou i zahvaljujući nacionalnom programu i mjerama zaštite došlo je do pada tuberkoloze.“
Koji su simptomi? Kako se liječi i na koji način i kakve su posljedice ukoliko se ignorira?
„Najvažnije je na vrijeme otkriti. Simptomi nisu burni, može da bude temeperatura, od niske do jako visoke, kašalj, od suhog kašlja do kašlja sa iskašljavanjem, opća malaksalost, bol u mišicima, kostima, slab apetit, gubitak na težini. Sve su to simptomi koji nisu upečatljivi za zaraznu bolest, ali ako se javi krvavi ispljuvak kod pacijenata, i ako simptomi traju duže od tri sedmice, moramo da se zabrinemo. Tuberkoloza se pasivno otkriva, jer pacijent sam dođe na pregled.“
Poznato je da velike migracije stanovništva, teški uvjeti života, fizički i psihološki stres praćeni siromaštvom ugrožavaju kontrolu tuberkoloze. Koliko su migranti koji žive u teškim uvjetima u opasnosti, a koliko ostali građani Bosne i Hercegovine?
„Ja mislim da smo mi jako ugroženi. Obzirom da tuberkoloza pored toga što je zarazna bolest, ona ima i rizične grupe precipitirajuće faktore.
Te rizične grupe su narkomani, alkoholičani, ljudi koji žive u siromaštvu. Ako se zaštitni, preventivni faktori ne budu primjenjivali, kako kaže nauka 50% migranata će oboljeti od tuberkoloze. To je bilo prije nekoliko godina, a sad se taj broj i povećao. Ovakvi uslovi života, ako ne bude kontrole, preventivnih mjera, ako ne zaštitimo njih, nećemo zaštiti ni sebe. Svi treba da pomognemo.“