PROFESORICA IZ TURSKE PORUČILA: LJUDI KOJI SU POBIJEDILI KORONU MOGU PONOVO DA SE ZARAZE, EVO KOLIKO DUGO ANTITIJELA ŠTITE ORGANIZAM

Zamjenica dekana i profesorica turskog Univerziteta zdravstvenih nauka (SBU) Elif Guler Kazanci upozorila je da se koronavirusom ponovo mogu zaraziti osobe koje su prebolovale infekciju COVID-19 jer antitela štite organizam tokom tri mjeseca, a ne trajno.

Kazanci je kazala da se mnogi često pitaju i da li se ista osoba može ponovo zaraziti koronavirusom te je dodala je odgovor na to poznat i da se osobe mogu više puta zaraziti tim virusom.

  • Nastala antitela štite tokom tri mjeseca, a poslije toga se bolest može ponovo pojaviti kod iste osobe. Antitijela u krvi oporavljenih pacijenata su postojana tri mjeseca. Svakog dana saznajemo i učimo nešto novo o koronavirusu. Progres pandemije možemo zaustaviti poštovanjem mjera koje uključuju nošenje maske, držanja socijalne distance, pojačanom higijenom, zdravom ishranom i jačanjem svjesti o infekciji COVID-19 – kazala je Kazanci.

Ističući kako je u ovom periodu otvaranja škola najčešće postavljano pitanje o uticaju koronavirusa na djecu, Kazanci je kazala da je dosta toga poznato o zarazi i infekciji kod odraslih, ali da je manje poznato kako virus djeluje na organizam djeteta.

  • Iako djeca rijeđe oboljevaju od odraslih, posve je jasno da koronavirus može izazvati i oboljevanje djece te da i djeca mogu biti prenosnici virusa. Bilo je slučajeva da zaražena djeca nisu imala simptome, ali i slučajeva djece sa slabim ili pak izraženim simptomima. U rijeđim slučajevima oboljeloj djeci je potreban i respirator, a u izuzetno retkim slučajevima su zabilježeni i smrtni slučajevi. Utvrđeno je i da je oboljevanje teže u slučaju da djeca već imaju neka hronična oboljenja poput astme, dijabetesa, srčanih problema ili gojaznosti – kazala je Kazanci.

Komentirajući i neka od čestih pitanja u kontekstu rizika koje nosi zaraza koronavirusa kod trudnica i porodilja, Kazanci je kazala da nisu zabilježeni slučajevi zaraze koja je s trudnice prešla na novorođenče, niti ima dokaza da je zaraza uzrokovala anomalije kod bebe ili u samom porođaju.

Među posljednjim saznanjima je i to da se COVID-19 u težim obilicima manifestirao kod pacijenata s nedostatkom vitamina D, a Kazanci je kazala da je utvrđeno da je kod takvih pacijenata veća stopa potrebe za intenzivnom njegom i smrtnosti.

  • Uočeno je da terapija vitaminom D daje pozitivne rezultate, kao što je slučaj i s terapijama vitaminom C i cinkom. Najbolje rezultate pokazuju terapije vezane s propolisom. Mnogo radova je pokazalo da je to prirodno sredstvo koje pomaže u sprečavanju širenja infekcije u zaraženom organizmu – poručila je Kazanci.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

NEPRAVILAN NAČIN SPAVANJA MOŽE DOVESTI DO OVIH OBOLJENJA

0
Odlazak na spavanje u različito vrijeme svake noći mogao bi vas možda dovesti u veću opasnost od srčanih i moždanih udara.