Eldina Softić, potpredsjednica UDIT- a TK, rekla je kako su prethodni period imali prepiske s nadležnim, ali kako se odgovornost samo prebacuje.
Poručili su da se neće maknuti ispred KCUS-a dok im se ne ispune zahtjevi.
To su hitno zasjedanje Vlade na kojima će se reći rokovi kada će se riješiti njihovi problemi, poručio je predsjednik Udruženja Tomislav Žuljević.
Žuljević je istakao kako ima pacijenata za koje ne zna kako će ovdje izdržati noć.
Da je život sa dijalizom težak, rekao je i jedan od pacijenata, ističući kako svima njima prolazi vrijeme da imaju mogućnost za transplantaciju.
Žuljević je rekao kako je skoro 2.000 pacijenata na dijalizi, a 700 ih čeka transplantaciju i neće je svi dočekati, stoga treba omogućiti pacijentima život dostojan čovjeka.
Istakao je kako se boji današnjeg dana jer može biti smrtnih slučajeva zbog isključenja sa aparata.
Poručio je kako neće otići odavde dok Vlada ne sazove hitnu sjednicu.
- Tri hiljade ljudi je na dijalizi. Transplantacije se gotovo uopće ne rade. Dijaliza košta 30 miliona maraka godišnje. Oko 400 naših sugrađana i sugrađanku godišnje umre ne dočekavši transplantaciju. Agenti dogovaraju transplantacije u drugim zemlljama za one koji imaju para ili skupe dovoljno. U Sarajevu se transplantacije bubrega radile 1974. a sad ne mogu. Bolnice, ministarstva, fondovi i koordinatori ne rade svoj posao. Uređaji za dijalizu su stari i u lošem stanju. Pacijenti na dijalizi nemaju pravo na dopunske lijekove koji bi im produžili i poboljšali život. Svake godine 2 miliona KM za transplantaciju u FBiH ostane nepotrošeno i vrati se u budžet jer nekome odgovara da se to radi u inozemstvu.