PROTEST NEKOLIKO KLUBOVA: ZAŠTO JE PROPALA INICIJATIVA ZA REFORMU PREMIJER LIGE BIH?

Nekolicina fudbalskih klubova koji igraju Premijer ligu Bosne i Hercegovine prošle godine odlučila se udružiti s namjerom da poboljšaju kvalitet i regularnost elitnog ranga bh. fudbala.

Sarajevo, Sloboda, Tuzla City, Velež i Željezničar u julu 2021. godine formirali su pokret i nazvali ga Inicijativa za reformu, ravnopravnost, razvoj i regularnost fudbalskog takmičenja u BiH, skraćeno “4R”.

Osam mjeseci poslije, od pokreta koji je trebao izrasti u udruženje premijerligaša, ostalo je samo slovo na papiru, a pružene ruke ostale su u zraku.

Od pet potpisnika, na predsjedničkim pozicijama ostala su samo dvojica – Elmir Šećerbegović (Sloboda), Almir Husić (Tuzla City).

Damir Kasum, jedan od najglasnijih zagovornika pokreta, u septembru prošle godine podnio je ostavku na mjesto predsjednika kluba, nakon što su na Koševo stigli novi investitori Vincent Tan i Ismir Mirvić.

Svega nekoliko dana nakon Kasumove ostavke, sa svoje pozicije morao je odsupiti Šemsudin Hasić, prvi čovjek Veleža.

Nakon nereda na utakmici Velež – Borac, predsjednik Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine Vico Zeljković najavio je žestoku kaznu za Hasića, a kasnije je to Disciplinska komisija FSBiH samo potvrdila. Hasić je prvo “protjeran” iz fudbala na dvije godine, da bi kasnije kazna bila umanjena za šest mjeseci.

Kasnije se zbog teške situacije u Željezničaru povukao i predsjednik kluba Nazif Hasanbegović.

Već tada je bilo jasno da je “4R” propala priča, da je pokret obezglavljen i da ne može opstati.

Takav epilog vjerovatno je najviše odgovarao Fudbalskom savezu BiH, koji je od samog starta u potpunosti ignorisao zahtjeve klubova.

Doduše, i klubovi su uzvratili istom mjerom, kada se nisu odazivali na sastanke u organizaciji krovne kuće bh. fudbala, ali to je bilo kratkog daha.

Pokret 4R je, podsjećamo, imao svoje zaključke i zahtjeve, od koji do danas niti jedan nije ispunjen.

Pozvali su tada Borac, Leotar, Posušje, Rudar, Radnik, Široki Brijeg i Zrinjski da im se pridruže, a od FSBiH tražili su da ukine praksu kažnjavanja tzv. verbalnog delikta i da se u što kraćem roku izvrši reforma suđenja u Premijer ligi.

Zatraženo je da medijima i klubovima budu dostavljeni snimci sa svih kamera s kojih se snimaju utakmice. Medijima se ne dostavaljaju, a klubovima?

Pružena je tada i podrška Mladosti, koja je zbog licence ispala iz PLBiH, a čiji je predsjednik Mensur Mušija od početka bio dio ove priče. Mladost je pred Arbitražnim sudom za sport (CAS) u Lozani tražila pravdu, a CAS se proglasio nenadležnim u ovom slučaju. Poslije toga Mušija je poručio da za njega više bh. fudbal ne postoji i da neće investirati svoj novac, piše Faktor.ba.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE