Gotovo trećina dioničara najveće svjetske rudarske firme BHP Group, prošle je godine glasala za rezoluciju o članstvu u industrijskim grupama koje zagovaraju politike suprotne Pariškom klimatskom sporazumu, čiji je cilj ograničenje globalnog zagrijavanja “znatno ispod” 2 Celzijusova stepena.
Od tada se povećao pritisak dioničara i javnosti na firme s ciljem da lobističke grupe podrže pariške ciljeve i energetske politike koje favoriziraju brzo napuštanje ugljena, pokazuju intervjui.
Bijes javnosti prema moćnim lobističkim grupama
Razorna sezona šumskih požara u Australiji potaknula je bijes javnosti prema moćnim lobističkim skupinama koje podržavaju nove rudnike uglja, poput Vijeća za minerale u Australiji (MCA) i Vijeća za minerale Novog Južnog Velsa (NSW) te njihove uske povezanosti s vladom premijera Scotta Morrisona.
Zbog toga su firme s izloženošću ugljenu, poput rudarskih kompanija ili banaka, ranjivije ako vlade prijeđu na zeleniju politiku, rekli su ulagači.
- Tvrtke izložene emisijama suočavaju se sa sve većim rizikom ne samo promjene australske politike, već i međunarodnog djelovanja – rekao je Stuart Palmer, voditelj etičkih istraživanja u Australian Ethical, firmi za etičko upravljanje bogatstvom. Smatra da postoji rizik da će Australija biti pogođena carinama na uvoz ugljika, koje Evropska unija planira uvesti na robu iz zemalja s manje strogom klimatskom politikom, prenosi Hina.
Vijeća za minerale NSW i MCA, koja su vodila borbu protiv blokade novih rudnika ugljena, kažu da bi ambiciozniji ciljevi za emisije mogli pogoditi radna mjesta, ulaganja i gospodarstvo.
Klimatolozi kažu da bi otvaranje novih rudnika ugljena u Australiji spriječilo zemlju da ispuni svoje ciljeve za emisije dogovorene prema Pariškom sporazumu.