Je li dobro da se razgovori ovako odvijaju i da se iz njih isključuje jedna strana koja je bila najočtecenija strana u ratu, a tema je bila 25. godišnjica Daytona?
- Pitanje je: Treba li se stalno vraćati na to ko je bio najoštećenija strana? Je li Izetbegović junior nasljednik Izetbegovića seniora? Ova ekipa danas nasljednici ekipe koja se borila u ratu to su stvari koje se previše familijarno tumače.
- Sastanak u Beogradu je dokaz da se ne odustaje da se izvan BiH o njoj odlučuje, a s druge strane to je moguće jer se u samoj BiH ne odlučuje o njoj i što je bošnjačka politika doživjela veliki poraz time što je natjerala srpsku i hrvatsku komponentu u BiH da se postave u savezništvo što njima nije bilo lako protiv bošnjačke verzije. Do toga smo sada došli i to je jako loše.

Oštre su reakcije vjerskih i političkih predstavnika Bošnjaka nakon sastanka? Jesu li one očekivane?
- One su očekvane i njih se htjelo izazvati kao i nedavnim sastancima u Zagrebu gdje su najprije doveli Dodika i potom Izetbegovića ali sa Čovićem. Stalo se igraju igre jedan protiv dva, dva protiv jednog. Osnovno pitanje glasi: Je li istina da se Bošnjačka politika oprie na to da je većinska a ove dvije manjinske imaju pravo na neke simpatije ili su ove dvije manjiske u funkciji susjednih država pa je ona Bošnjačka onda u manjini, to je ključno pitanje.

Dragan Čović je rekao da je susret bio prijateljski i da ne skrnavi odnose naroda u BiH. Da li je ovo što on govori utemeljeno?
- Čoviću su dali tu mogućnost. On je tamo formalno govorio o dokumentima koji govore o nezrelosti BiH za daljnji nastavak pristupa EU.Pitanje od života i smrti je da BiH počne sama o sebi odlučivati.
(Faruk Durmišević)