Savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova Sjeverne Koreje Kim Kye Gwan izjavio je kako predsjednik njegove zemlje Kim Jong-un i američki predsjednik Donald Trump imaju bliske odnose, te kako se odnos dvojice lidera temelji na međusobnom poštovanju i povjerejnu, javila je novinska agencija KCNA.
Kim je čak odnos Pyongyanga s Trumpom okarakterisao kao “vrlo poseban”, te dodao:
“Osim političkog suda i namjere predsjednika Trumpa, politički krugovi Washingtona i oni koji upravljaju sjevernokorejskom politikom američke administracije djeluju s mentalitetom hladnog rata i ideološkom predrasudom da organiziraju neopravdano neprijateljstvo prema Sjevernoj Koreji”, kazao je savjetnik Kim, te dodao:
“Ako se to istinski želi moguće je naći put. Želimo vidjeti koliko će SAD pametno provesti vrijeme do kraja godine.”
U glavnom gradu Švedske Stockholmu su u subotu 5. oktobra počeli su nuklearni pregovori između SAD-a i Sjeverne Koreje, koji su ubrzo prekinuti.
Glavni pregovarač Sjeverne Koreje Kim Myong-gil izjavio je da su pregovori prekinuti, jer se delegacija SAD-a i dalje drži starih stavova te da su se za pregovatački sto vratili “praznih ruku”.
Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje dan kasnije je objavilo sappćenje u kojem optužuje SAD da pokušava zavarati javnost i “širiti potpuno neosnovanu priču da su obje strane otvorene za ponovni susret”.
Također se navodi kako su pregovori iz Stockholma pokazali kako na američkoj strani ne postoji politička volja za poboljšanjem odnosa između dviju zemalja i da SAD zloupotrebljava bilateralne odnose u svoju korist.
Navodi se da Sjeverna Koreja nije voljna voditi “takve bolesne pregovore” sve dok Washington poduzme “značajan korak ka potpunom i nepovratnom ukidanju neprijateljske politike”.
Ovo su bili prvi pregovori na radnom nivou od susreta američkog predsjednika Donalda Trumpa i lidera Sjeverne Koreje Kim Jong Una u junu. Njih dvojica su se od 2018. godine sastali triput.
Proces denuklearizacije Korejskog poluotoka zaustavljen je nakon neuspjelih pregovora Washingtona i Pyongyanga prošlog februara kada su američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong-un napustili njihov drugi samit bez postizanja bilo kakvog konkretnog dogovora.
Sjeverna Koreja se suočava s ozbiljnim međunarodnim sankcijama od 2006. godine kada je prvi put testirala svoj nuklearni arsenal.