Njemačka ekonomija nalazi se na rubu recesije, što je posljedica udara na njene tvornice iz američko-kineskog trgovinskog rata, neizvjesnosti oko izlaska Velike Britanije iz Evropske unije i problema u njenom ključnom automobilskom sektoru.
Istraživanje preliminarnih indeksa menadžera nabave objavljenom u ponedjeljak pokazalo je znakove da se slabost širi i na njemački uslužni sektor, koji je zabilježio snažan rast u posljednjim kvartalima, čak i kada je proizvodnja smanjena.
Usporavanje najveće evropske ekonomije dogodilo se prije svega zbog sektora proizvodnje, koja uvelike ovisi o izvozu, a dodatni udarac dobila je od smanjene potražnje iz Velike Britanije, Kine, Turske i drugih zemalja u zadnjih godinu dana.
- Brojke o proizvodnju su naprosto očajne. Neizvjesnost zbog trgovinskog rata, nepovoljne situacije na tržištu automobila i Brexita paralizirale su narudžbe – kaže ekonomist Phil Smith za Wall Street Journal.
Njemačka ekonomija se smanjila u zadnja tri mjeseca i za očekivati je da će doživjeti još jedan pad u sljedećem kvartalu.
Centralna njemačka banka u ponedjeljak je priznala da je Njemačka vjerovatno ušla u recesiju, ali ju je opisala kao blagu, te da nema razloga za brigu.
Iako je u cijeloj eurozoni u augstu zabilježen pad indeksa, u Njemačkoj je bio najveći i došao na najniži nivo još od listopada 2012. godine.
Zabilježen je i pad aktivnosti privatnog sektora i to po prvi put u proteklih šest i pol godina.
Ono što njemačku državnu banku trenutno najviše brine je hoće li se industrijski sektor oporaviti prije nego se slabljenje ekonomije proširi i na ostale sektore.
Sve to utjecalo je i na investitore, koji su očekivali ipak bolje rezultate za august, prenosi Express.hr.