- Ono što je sigurno u ovom trenutku jeste da će ubuduće postojati samo Federalno ministarstvo energije i rudarstva, dok segment industrije se prebacuje u Ministarstvo razvoja poduzetništva i obrta, a na čijem čelu je sada Amir Zukić. Također je utvrđeno da će se formirati i novo ministarstvo, a riječ je o ministarstvu za porodicu i mlade – rečeno je.
Podsjećamo, 24. jula u zgradi Parlamentarne skupštine BiH sastali su se predsjednik SDA Bakir Izetbegović i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović na kojem se razgovaralo i o formiranju vlasti na nivou FBiH. Nakon sastanka je rečeno da će aktuelni federalni premijer Fadil Novalić i federalna ministrica finansija Jelka Milićević napraviti strategiju rada za mandat novog saziva Vlade FBiH.
Upitali smo Milićević da li se počelo sa izradom inovirane strategije Vlade FBiH.
- U vezi s inoviranom strategijom Federalne vlade, Federalno ministarstvo finansija ne posjeduje ni materijale, ni inicijative, ni analize, ali ako dođe do pokretanja navedenih aktivnosti, onda ćemo se uključiti u izradu u dijelu koji se odnosi na našu nadležnost – odgovoreno nam je iz Ministarstva finansija FBiH.
Kada je riječ o radu u ovoj godini, Vlada FBiH planira usvojiti 95 zakona, 35 pravilnika, šest strategija, što neki smatraju preambicioznim.
- Takav plan je realan jer do sada je doneseno oko 50 zakona. U mandatu ove Federalne vlade, ne treba zaboraviti, donesena su dva izuzetno važna zakona. To je Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju koji se donosi jednom u 20 ili 30 godina i dio je Reformske agende, kao što je važan i Zakon o radu. To su zakoni kojih se malo koja vlada usudila dotaći. Ne treba zaboraviti ni Zakon o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, na koji se čekalo blizu deset godina – rekli su nam u Vladi FBiH.