Piše: Edina Bakić
Efendija je ovom prilikom iznio detalje o džamijama u Bosni i Hercegovini.
- Sedmi maj je dan koji se obilježava kao Dan džamija. Ovaj dan je donesen kao sjećanje na 7.maj 1992. godine kada je porušena Ferhadija džamija u Banjoj Luci. Tokom agresije na našu zemlju porušeno je 614 džamija, i veliki broj različitih vakufskih objekata i mekteba. Bilo bi dobro aktaulizirati činjenicu da je svaka ova od džamija bila vezana sa brojnim ljudima. Ovaj broj od toliko porušenih objekata predstavlja i jednu veliku duhovnu ranu koja je nanesena našem narodu. Kao softa Gazi Husrev-begove medrese bio sam za ramazn dodijeljen u Bijeljinu, rodnu Bijeljinu gdje sam osjetio prvi put užase rata. Nakon toga saznali smo da su džamije u Bijeljini porušene – prisjeća se efendija.
Kakvi su vaši osjećaji tada bili, u tom trenutku?
- Kao neko ko je završio prvi razred medrese, nisam ni znao šta se tačno dešava, ali bilo je teško. Kada sam poslije došao u Sarajevo i vidio da nisu porušeni drugi vjerski objekti, osjećao sam se ponosno.
To je slika koja je obišla svijet. Govorili ste maločas kako većina nas ima svoje uspomene. Svakako, moramo spomenuti džemat.
- Muhammed naš Poslanik nas uči da su džamije najdraže kuće Allahu na zemlji. Džemat je mjesto na kojem bi svaki vjernik trebao pored svoje kuće i posla provesti najviše vremena. Nakon obavljenog namaza u džematu ljudi se upoznaju, druže, spoznaju probleme s kojima se suočavaju. Na nama je da ulogu džemata što više vraćamo i dajemo mu ulogu koja mu pripada.

Mnogo je džamija, ljepotica širom BiH.
- Kada ste kazali ljepotica, moram reći da je džamija u kojoj sam imam dobila taj naziv. Kao neko ko poznaje i druge kulture i ljude, moram reći da Bošnjaci imaju poseban odnos prema svojim džamijama. O tome najbolje govori činjenica da su sve porušene džamije obnovljene. Naprimjer u sarajevu imamo Čobanija džamiju koju je sagradio čoban, onda imamo i Krpića džamiju, koju je sagradio čovjek koji je krpio odjeću. To je fenomen koji zaslužuje posebno istraživanje.
Neminovno je da džamije zbližavaju ljude.
- O vrijednosti džamija može se govoriti iz različitih uglova. Njihova uloga je odgojno-obrazovna, tu mislim na rad s djecom i omladinom. Također, jedna od dimenzija i uloga jeste medijska. Svi džemati jednom sedmično imaju susret face to face, imam se na hutbi susreće sa svojim džematlijama. Najznačajnija uloga džemata koju mi nekad zanemarimo jeste afirmacija dobra. Imao sam priliku da u Njemačkoj čujem ovo od jedne Njemice. Ona me pitala odakle snaga našem narodu, i otkuda im snaga da pored svega što ih je snašlo i dalje pružaju ruku onima što su im to učinili. Ja sam joj rekao da to dolazi iz vjere, ta snaga. Džamije afirmišu dobro u našem narodu. Važno je da volimo dobro, i činimo dobro .
Video pogledajte i OVDJE.