Plan oporavka, koji podržavaju Francuska i Njemačka, predviđa 500 milijardi eura u grantovima i subvencijama, te 250 milijardi u kreditima, ali tome se protive “štedljive članice”: Holandija, Švedska, Danska i Austrija.
Samit pod maskama i bez rukovanja i poljubaca. Prvi put od izbijanja epidemije evropski lideri su se sastali „licem u lice“. Blok prolazi kroz najtežu recesiju u historiji i članice se bore u vezi s tim ko treba platiti najviše da pomogne drugim zemljama.
Njemačka kancelarka upozorila je da su pozicije još razjedinjene. Da će pregovori biti teški, smatra i predsjednik Evropskog vijeća, ali se i nada postizanju dogovora.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je kazala da svi ulaze u razgovore s velikim oprezom.
- Moram reći da su nesuglasice velike tako da ne znam hoćemo li danas doći do rješenja – kazala je Merkel.
Predsjednik Evropskog Vijeća, Charles Michel je kazao da je riječ o budućnosti Evrope.
- Bit će veoma teško jer nije riječ samo o novcu, riječ je o ljudima, o budućnosti Evrope, našem jedinstvu, ali iako je teško, uvjeren sam da se političkom hrabrosti može postići sporazum – kazao je Michel.
Međutim, holandski premijer Mark Rutte nije optimističan da će dogovor biti postignut. On je među onima koji predstavljaju štedljivi sjever Unije, a koje zahtijevaju manji sveukupni paket, ekonomske reforme kao uvjet za dobijanje sredstava i prošireni postupak provjere za davanje pomoći.
Mađarska je zaprijetila da će staviti veto na cijeli paket ukoliko bude uključivao predloženi mehanizam za zamrzavanje sredstava onima koji ne poštuju demokratske vrijednosti.

S druge strane, premijer Španije, zemlje koja je poslije Italije napogođenija koronavirusom, kaže da lideri EU imaju obavezu prema svojim građanima da postignu dogovor. Predsjednik Evropskog parlamenta potaknuo je učesnike samita na postizanje sporazuma, naglašavajući da Unija nije bankomat.
Predsjednik Evropskog parlamenta David Sassoli je kazao da je sada šansa da se ekonomija vrati na noge.
- Imamo veliku odgovornost da ponovo vratimo naše ekonomije na noge, da garantujemo dobrobit naših građana, slobodu javnog mišljenja i to planom koji će nam omogućiti da EU odbrani svoje vrijednosti – kazao je Sassoli.
Razgovori se održavaju u sali opremljenoj sredstvima za dezinfekciju ruku, dezinfikovanim slušalicama za prijevod, te bez prisustva novinara zbog zdravstvenih mjera. Samit bi trebao trajati dva dana, mada zvaničnici nisu isključili mogućnost da se razgovori produže i u nedjelju, ako dogovor ne bude dostižan.
(Sabina Šišić)