Da bi ukazali na problem i potencijalno ga riješili moramo o njemu pisati i ukazivati, kao što i pozitivne stvari promovirati.
Godinama Sarajevo ulazi u top listu najzagađenijih gradova u cijelom svijetu. Ako nismo prvi, sigurno smo u među prvih pet država/gradova u svijetu.
Ponekad se dešava da nam tu poziciju uzimaju mnoge neuređenije države ili svježe iz ratnih dešavanja, kao što su Kirgistan, Afganistan, Indija, Pakistan, Mongolija, Nepal…
Gori smo i od Wuhana
Kineski grad Wuhan svijetu je postao poznat početkom 2020. godine kada je iz njega krenula, sudeći prema izvještajima, zaraza koronavirusom. Bio je to izvor zaraze i nakon određenog perioda i zatvoren grad. Danas, Wuhan se „vratio u život“, od maja nema zabilježenih slučajeva zaraze.
Prije pojave zaraze Wuhan je bio lider i po zagađenosti zraka, koji ni danas nisu riješili. Da se nešto radi po tom pitanju dokaz je da su u manjim procentima smanjili zagađenje, za razliku od Sarajeva koje iz godine u godinu juriša ka prvoj poziciji.

Građani udišu ‘smrtonosni koktel’
- U zraku se nalaze otrovi u vidu gasova, odnosno sumpordioksid, azotni dioksid, ugljenmonoksid, ugljendioksid… Od toga bi nas mogle zaštititi vojne maske, govori Tokić o dodaje :
- Kada je indeks viši, izbjegavajte čak i provjetravanje prostora u kojem boravite. Zrak u vašoj kući je koliko-toliko kvalitetniji nego ono što ćete pustiti u prostoriju ukoliko otvorite prozor – riječi su pulmologa Mahira Tokića koji i ove godine poziva na izbjegavanje izlazaka na izrazito zagađen zrak.
Taman kada je počelo sistemsko rješavanje od strane struke, Ministarstvo za prostorno uređenje Kantona Sarajevo na čelu sa ministrom Farukom Kapidžićem, sve je obustavljeno od nove većine u Skupštini KS koja je najavila ‘ekspertnu vladu’ koja će tobože riješiti naše probleme i kako kažu afere.
Šta se radi?
Nepovjerenje, sada već staroj Vladi KS, je izglasano a kako bi se ubrzala procedura cijela Vlada KS podnijela je ostavke.
Šta se radi? Blago rečeno, ništa! Na sceni, preko medija, samo slušamo špekulacije i nagađanja o novim imenima ministara i premijera koji su već imali priliku da nešto urade, ali nisu.

Dakle, može se vidjeti da konkretnog plana, za razliku od vlade u ostavci, imamo odugovlačenje i raspodjelu plijena u novoj većini sastavljenoj od mnogo više političkih subjekata.
Moglo bi se to opisati onom “mala bara, puno krokodila”, što će reći da će vrlo teško se uspostaviti stabilna Vlada KS koja će raditi na gorućim problemima građana Kantona Sarajevo.
Dok se ne odluče bar imenovati “eksperte” ostaje nam da trpimo brojne blokade i gušenje u smogu.
Pa ko preživi!
(Emrah Fejzović)