SARAJEVO U TOP 20 PO ZAGAĐENOSTI ZRAKA U SVIJETU

Prema podacima sa stranice IQair, koja prati kvalitetu zraka u svjetskim gradovima, Sarajevo je trenutno sedamnaesti najzagađeniji zrak na svijetu.

Gori od glavnog grada Bosne i Hercegovine  po zagađenosti zraka trenutno od susjeda su Zagreb i Beograd.

Stranica IQair svjetske gradove rangira po indeksu AQI (Indeks kvalitete zraka) u realnom vremenu, što znači da se poredak gradova mijenja relativno brzo.

Što je AQI?

Prije svega ovdje treba razjasniti što znači indeks kvalitete zraka (AQI). To je “sumarni pokazatelj” onečišćenja. Pri izračunu indeksa koristi se više pokazatelja kvalitete zraka (koncentracija onečišćujućih tvari) i u ovisnosti o iznosima izmjerenih koncentracija tome pokazatelju se pripisuju odgovarajuće vrijednosti. Što je vrijednost indeksa veća, kvaliteta zraka je nepovoljnija.

Pritom treba znati da je kvaliteta zraka dobra ako se AQI kreće 0 do 50. Takva kvaliteta zraka smatra se zadovoljavajućom, a zagađenje zraka predstavlja mali ili nikakav rizik.

Umjereni AQI kreće se od 51 do 100. Kvaliteta takvog zraka je prihvatljiva, međutim, kod prisutnosti nekih zagađivača može postojati umjerena briga za zdravlje vrlo malog broja ljudi. Aktivna djeca i odrasli te osobe s dišnim bolestima, kao što je astma, trebaju ograničiti boravak na otvorenom.

Kada se AQI kreće između 101 i 150, zrak se smatra nezdravim za osjetljive grupe. Aktivna djeca i odrasli te osobe s dišnim bolestima, kao što je astma, trebaju ograničiti boravak na otvorenom.

U Sarajevu je kvaliteta zraka trenutno 146, što se smatra nezdravim i osjetljivim za rizične grupe.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

NAJVIŠE PENZIONERA SE PRIJAVILO ZA EU POMOĆ: EVO KADA ĆE GRAĐANI...

0
Javni poziv za raspodjelu pomoći Evropske unije energetski siromašnim domaćinstvima u Bosni i Hercegovini završen je, a na konferenciji za novinare u Sarajevu, prisutnima se obratio ministar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Adnan Delić.