Prije nekoliko dana ovim povodom Vijeće roditelja JU OŠ Mehmedalija Mak Dizdar poslalo je dopis Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo. Tražili su 1.600 KM, kako bi se mogao nastaviti produženi boravak u njihovoj školi, ali kada nisu dobili odgovor Ministarstva, bili su primorani da ga ukinu, piše Klix.ba.
U bezizlaznoj situaciji tako su se našli mnogi roditelji, učitelji, direktori…
- Ne možemo da radimo produženi boravak, primorani smo da ga ukinemo. Danas nam je bila inspekcija, imamo po desetero djece u grupi, jednostavno ne možemo da im obezbjedimo boravak poštujući te standarde. Ne možemo da izađemo iz ove kože, a da ne povrijedimo prava roditelja, djece ili uposlenika, govori Nukić.
Roditelji su, nastavlja, bili pristali da plaćaju 200 KM, a da djeca nemaju obrok u produženom boravku, kako bi obezbjedili potrebnih 1.600 KM, međutim, propisi to ne dozvoljavaju, jer je cijena boravka određena posebnim normativnim aktima.
- Nemamo izlaza iz ove situacije. Istina, Ministarstvo obrazovanja ranije nije imalo veze s finansiranjem, ali prije su bile veće grupe i produženi boravak je finansirao sam sebe, ali sredstva su nam sad smanjena rebalansom, manje su grupe. Mi imamo prostor, ali učiteljice se ne mogu platiti po ovim standardima i to je problem, pojašnjava Nukić.
S druge strane, ministar nauke i obrazovanja KS Anis Krivić kaže kako njegova dužnost nije da obavlja posao direktora te da zakonski nije dužan sufinansirati produženi boravak.
- Svaka škola koja ima organizovan produženi boravak, ima i potrebu za produženim boravkom. Jasni su mi zahtjevi roditelja OŠ Mehmedalija Mak Dizdar, ali isto tako važno je znati na koji način se organiziraju produženi boravci u osnovnim školama, a njih organizira direktor te škole i školski odbor, dakle samu cijenu određuje školski odbor. Ministarstvo obrazovanja jeste nadležno za provedbu Zakona, ali ne i za subvencije. Ministarstvo nikad nije subvencioniralo rad produženih boravaka, niti tako nešto ima smisla, jer mi nismo nadležni, govori Krivić.
Poručuje kako postoje normativi koje moraju poštovati.
- Mi smo direktore škola obavijestili o načinu realizacije nastave, sa Zavodom za javno zdravstvo smo donijeli odluku o epidemiološkim mjerama. U ovom trenutku nema smetnji da direktori škola i školski odbor organizuju produženi boravak. Stoga, svi direktori i roditelji moraju shvatiti da ministar i Ministarstvo radi samo ono što je u njihovoj nadležnosti, radili smo i više od toga iz razloga jer je pandemija, vanredno stanje, pojašnjava Krivić.
Naglašava kako škole i školski odbor nemaju nikakvu smetnju da reorganizuju produženi boravak, da mijenjaju cijenu, ali da to nije obaveza ministra.
- Očekuje se da ministar radi posao direktora škole, a ja ne želim preuzeti tu odgovornost. Zašto bi ministar radio posao direktora škole? Nemam zakonsku obavezu da bih subvencionirao produženi boravak u školama. Napisao sam smjernice, ali sam shvatio da nemam tu odgovornost da se time bavim, jer se produženi boravak organizuje na nivou škole. U komunikaciji sam s mnogim direktorima i mnoge škole su reorganizirale produženi boravak i poštuju epidemiološke mjere. Postoji znači način da se organizuje produženi boravak u školama. Ovo je savršena prilika za naše direktore da pokažu kreativnost i menadžerske sposobnosti, poručuje Krivić.