Specijalni predstavnik EU u BiH je danas u Bihaću uručuo 11 novih vozila Ministarstvu unutrašnjih poslova Unsko-sanskog katona kao dio sveukupne podrške Unije jačanju upravljanja migracijama u Bosni i Hercegovini.
- Migrantska situacija nije samo pitanje Bosne i Hercegovine, to je pitanje cijele Evrope i odgovor moramo naći zajedno kako bismo na najbolji način kontrolisati buduće prilive migranata. Ne zaboravimo da su migranti i izbjeglice napustili svoje domovine u potrazi za boljom budućnošću. S njima se mora postupati na dostojanstven način, poštujući relevantne međunarodne standarde. Nadam se da će sve bh. vlasti naći prihvatljiva rješenja za predstojeću zimu i održiva rješenja za budućnost – rekao Sattler.
Tokom prve posjete Bihaću, Sattler se susreo s predstavnicima kantonalnih i lokalnih vlasti kako bi razgovarali o trenutnoj situaciji u regionu te narednim koracima koje trebaju poduzeti i lokalne vlasti i međunarodna zajednica u rješavanju pitanja migracija u zemlji.
Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona, zahvalio se EU na sredstvima koje je izdvojila za rješavanje migrantske krize u tom kantonu.
- Iako nikada nismo uspostavili unutrašnju koordinaciju po pitanju rješavanja migrantske situacije, EU nam pomaže ovladati ovom situacijom – poručio je Ružnić.
Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća, istakao je da su sastanci jedna od aktivnosti kojom lokalne vlasti nastoje skrenuti pažnju na trenutnu situaciju.
Sattler je posjetio centre Borići i Bira koji su otvoreni i rade zahvaljujući podršci koja uključuje pružanje smještaja, hrane i vode, sanitarija, odjeće, psihološkog savjetovanja te pristupa obrazovanju i zdravstvenim uslugama.
Iz Delegacije EU u BiH su naveli da Unija direktno podržava policiju i Ministarstvo unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona i Grad Bihać s rekonstrukcijom migracionih kampova, obezbjeđivanjem ulične rasvjete, opreme za policiju, kombija, terenskih i ambulantnih vozila kao i čamaca, pritom obezbjeđujući zaposlenje za 370 osoba iz regiona.
Podsjećaju da je EU od 2018. godine uložila 36 miliona eura za upravljanje migracijama u BiH, čime je obezbijeđena oprema i stručna pomoć Policiji USK, Službi za poslove sa strancima, Graničnoj policiji i Sektoru za azil te je omogućen rad pet privremenih prihvatnih centara koji pružaju osnovne usluge i zaštitu.