- Smatramo Iran odgovornim (za napad) jer su projektili i dronovi ispaljeni na Saudijski Arabiju proizvedeni u Iranu i isporučeni iz Irana – kazao je za CNN ministar vanjskih poslova Adel al-Jubeir.
- Ali pokrenuti napad s vašeg teritorija, ukoliko to bude slučaj, stavlja nas u drugi položaj (…), to bi se smatralo ratnim činom – istaknuo je Jubeir.
Prema njegovim riječima, Rijad čeka rezultate istrage kojoj su se pridružili i strani stručnjaci.
Nakon napada prepolovila se proizvodnja nafte
U napadu na naftna postrojenja 14. septembra, uključujući i najveću rafineriju na svijetu, proizvodnja nafte se u Saudijskoj Arabiji bila trenutno prepolovila.
Rijad je odbacio tvrdnju pobunjenih Hutija u Jemenu da su oni izveli napad. SAD upire prst krivnje u Iran koji niječe bilo kakvu umiješanost u taj napad.
- Ukoliko Teheran nastavi tim putem, tada riskira da se protiv njega pokrene vojna akcija. No nitko ne želi rat. Svi žele da se to mirno riješi, a kao krajnji rezultat Iran bi trebao raskrstiti sa svojim agresivnim postupcima – poručio je saudijski ministar.
Također je ocijenio da “popuštanje Iranu ne djeluje”.
- Na primjer, pokušaj uspostave paralelnog financijskog sistema ili kreditne linije je popuštanje. To ih samo dodatno ohrabruje. Iranci moraju znati da će za svoje postupke snositi posljedice – rekao je šef saudijske diplomacije.
Saudijska Arabija je napade na postrojenja u Abqaiqu i Khuraisu ocijenila testom volje svjetske zajednice da očuva međunarodni poredak te će sljedeće sedmice na zasjedanju Opće skupštine UN-a pokušati oformiti ujedinjenu frontu po tom pitanju, javlja Hina.