Izjava o HES “Gornja Drina” temelji se na odredbama Zakona o unutarnjoj plovidbi RS kojima su sve rijeke u RS-u, uključujući Drinu, proglašene kao “unutrašnje vode RS”.
- Riječ je, međutim, o nevažećim zakonskim odredbama budući da ih je Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojom odlukom U-9-19 proglasio neustavnim i poništio, pojasnivši da rijeke predstavljaju imovinu kojom može raspolagati isključivo država”, rekli su iz SDA te dodali:
- Činjenica da premijerka Srbije, uprkos navedenom, potpisuje protivpravnu izjavu o raspolaganju državnom imovinom Bosne i Hercegovine sa entitetskim premijerom kao neovlaštenim organom – predstavlja grubo nepoštivanje unutrašnjih ustavnih nadležnosti Bosne i Hercegovine”.
Oni navode da Vlada Srbije može pregovarati i zaključiti sporazum o projektima na Drini isključivo s državnim vlastima Bosne i Hercegovine.
- Svaki pokušaj da to učini sa nižim nivoima, koji nemaju ovlasti za to, predstavlja vrlo opasno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je Srbija obavezana da poštuje suverenitet i unutrašnje ustavno uređenje Bosne i Hercegovine”, rekli su iz ove stranke, s čim su se složili i iz DF-a.
SDA će, preko svojih izabranih predstavnika, upotrijebiti sve raspoložive pravne instrumente unutar bh. institucija, a ako bude potrebno i instrumente preko međunarodnopravnih institucija, da zaštiti imovinu, prava i suverenitet Bosne i Hercegovine, navedeno je također u ovom saopćenju SDA.
Iz Demokratske fronte su također rekli da je pokušaj realizacije projekta “Gornja Drina” u potpunosti protivpravan čin “kojim vlasti Srbije pokazuju da ne poštuju suverenitet BiH”.
- Republika Srbija već od ranije duguje državi Bosni i Hercegovini milijarde maraka po osnovu bespravnog iskorištavanja hidropotencijala rijeke Drine. Nastavak pljačke javnih dobara BiH putem nelegalnih i protivpravnih entitetskih rješenja neće biti moguć”, poručili su iz DF-a.
Buk bijela je projekat vrijedan 200 miliona eura, a Elektroprivreda Srbije će uplatiti osnivački ulog od 39 miliona KM.
Srbija je postala i većinski vlasnik zajedničkog preduzeća “HES Gornja Drina” sa entitetom RS, a koje ima koncesiju za izgradnju tri hidroelektrane na Drini, procijenjene vrijednosti 850 miliona KM.