Uživo iz Haga za Vijesti u 7 govorila je Šuhra Sinanović, predsjednica Udruženja „Žene Podrinja i Bratunca“.
Naglašava da je ova presuda minimum pravde za porodice žrtava genocida u Srebrenici, zbog čega su i osjećanja pomiješana.
- Danas nakon 26 godina dočekali smo jedan minimum pravde za porodice žrtava genocida u Srebrenici. Inače, danas su pomiješana naša osjećanja i tuga i bol bez obzira i sjećanje na juli 1995.. Danas kada sam stajala ovdje ispred Haškog tribunala slika mi je se stvorila da je to bio 11. juli 1995. godine, meni j žao što je prošlo 26 godina da dočekamo ovu minimum pravde i pravdu za genocid u Srebrenici. Ovo je bar trebalo da je bila presuda prije 20 godina.
Govoreći o značaju presude naglašava lošu stranu presude, žao joj je što mu nije presuđeno i za ostale općine koje su trebale biti dio presude.
- Osjećanja su pomiješana, naravno da osjećamo, ali meni je žao što nije presuđeno za ostale općine koje su trebale da uđu u njegovu presudu ali nisu žrtve samo iz Srebrenice 1995. godine, žrtve su sve na prostoru Bosne i Hercegovine gdje je bilo muslimansko stanovništvo.
Nakon donesene presude, sljedeći korak je zakon o negiranju genocida. Koliko je značajan zakon govori i primjer koji se dogodio u Bratuncu, uoči presude Mladiću, gdje su građani okupljeni oko Udruženja građana “Istočna alternativa” vrijeđali porodice žrtava genocida.
Izmeđuostalog naglasila je da Mladić nije jedini zločinac, već da takvih još mnogo ima u Bratuncu i Srebrenici.
- Može vjerovatno sve da dođe na svoje mjesto i nakon 26 godina, ali nama kao porodicama žrtava treba i zakon o zabrani negiranja genocida. Kada dođe i zakon o negiranju genocida imamo evo i presude, znači, mislim da bi se bar u manjem bh. entitetu došli do te istine i pravde da ne negiraju više genocid. Pogotovo da ne vrijeđaju više nas porodice žrtava i nakon 26 godina. Evo jučer, u mom gradu Bratuncu, je bio jedan skup koji su održali Istočna inicijativa, znači da bi tu trebali da postave i spomenik njihovom heroju, a kakvom heroju, heroj je u zatvoru i služit će doživotnu kaznu. Bez obzira, ja kažem sedamdeset i više godina njemu pa trebalo je dvadeset godina. Ja sa ovog mjesta poručujem nije samo Mladić ratni zločinac, ima Mladića pun Bratunac, puna Srebrenica koji se šetaju RS-om – kaže Sinanović za Hayat.
Na kraju je ponovo naglasila da su dočekali minimum pravde, ali da ubijene članove porodice ne može nadoknaditi ni Haški tribunal kao ni Mladić.
- On nije opravdao sve. Jeste on, ne mogu da kažem da Haški tribunal nije puno uradio, ali nije koliko smo mi porodice očekivali bez obzira mi porodice koji smo izgubile najmilije, kao ja 23 člana svoje porodice u genocidu u Srebrenici ne može mi Haški tribunal nadoknaditi ni Mladić ni niko, mojih najmilijih nema. Ali kažem, neki minimum pravde smo dočekali.
Pogledajte video OVDJE.
(Emrah Fejzović)