U novim junskim inicijalizacijama za sezonu juli-august-septembar, priča nam Sladić, signali su ublaženi i umjereniji.
- U svemu tome leži činjenica da je vlažan juni značajno ublažio signale, prizemljeni su i sateliti, a usljed nedostatka komercijalnih letova koji prikupljaju podatke sa različitih visina preciznost ostvarivosti prognoza je smanjena, a konsekventno imamo odstupanja.
- Uglavnom, ono što možemo vidjeti jeste da se ljeto poput onog iz 2018. i 2014. neće ponoviti, jer skandinavska anticiklona nije tako žilava kao tada.
- Imat ćemo u spomenutoj sezoni juli-august-septembar toplije ljeto od višegodišnjeg prosjeka, padavine u okviru prosječnih vrijednosti. Juli će svakako imati dosta više stabilnijeg i sunčanog vremena uz pojavu toplotnih valova, ali i povremene alternacije u vidu fronti koje budu prelazile preko srednje Europe i Alpi. Veća vjerovatnoća za toplotne valove je u drugom dijelu jula i prvom dijelu augusta. Ovakve kiše kao u junu mjesecu ne bismo trebali više očekivati – priča Sladić za naš portal.
Od srijede, nastavlja on, prisutniji je utjecaj Azorske anticiklone koja donosi smirivanje vremena i dosta sunčanije, a od 25.06. i sve toplije vrijeme.
Prvi dan ljeta označava se ljetnim solsticijem i trajati će sve do 22. septembra do 1:30 sati. Ljetni solsticij događa se kada Sunce postigne najveću i najsjeverniju tačku na nebu. Tada je na sjevernoj Zemljinoj polulopti dan najdulji i počinje ljeto, a na južnoj je dan najkraći i počinje zima.
Početak ljeta ne događa se uvijek na isti dan, trenutno ljeto može početi u razdoblju od 20. do 22. juna, ovisno o tome kada Sunce dostigne svoju najvišu tačku. Gregorijanski kalendar također je odgovoran za različite dane početka ljeta. Budući da po njemu godina otprilike traje 365, 242199 dana, svake četiri godine dogodi se prijestupna godina koja poremeti početak ljeta.
To je dan s najviše sunčeve svjetlosti jer sunčeve zrake padaju na zemlju pod direktnim kutom i uzrokuju zatopljenje koje mi nazivamo ljetom.
Najveće vrućine dogodile su se u ljetu 2003. godine kada je toplinski val u Europi bio toliko snažan da je prouzrokovao smrt 70.000 ljudi.
U prošlosti, prvi dan ljeta slavio se na razne načine. Kelti i Slaveni prve dane ljeta slavili su velikim vatrama, ali i plesom kako bi pomogli povećati sunčevu energiju. Danas se prvi dan ljeta gotovo nigdje ne slavi. Jedno od najpopularnijih slavlja je u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje se hiljade ljudi okuplja oko Stonehengea te očekuje prvo svitanje ljetnog dana.
Inače, meteorolog Nedim Sladić gost je večerašnjih Vijesti u 7 Hayat TV-a.
(Amir Saletović)