SLIJEDI LI PRIVATIZACIJA RUDNIKA, ZATVARANJE, STEČAJ ILI OSNIVANJE NOVIH KOMPANIJA?

Od kada je izbila kriza u rudnicima u Zenici i Brezi, iz Vlade Federacije i resornog ministarstva sve se glasnije spominje upitnost postojanja određenih pogona, prvenstveno Stranjani i Stara Jama pri Rudniku mrkog uglja Zenica.

O tome je danas govorio i federalni ministar energije i rudarstva Nermin Džindić, poslije sastanka održanog usred protesta rudara pred zgradom Vlade FBiH u Sarajevu. Iako je nadugo i naširoko govorio o neminovnoj reorganizaciji, ipak, Džindić je bio oprezan kada su u pitanju termini, pa je reagirao na novinarsko pitanje o tome šta bi se desilo sa radnicima ako bi ovi pogoni bili zatvoreni.

– Ja nisam rekao da se zatvaraju, ali smo svi zajedno konstatovali da od tri raposložive jame u Zenici jedna samo radi. Jedna ima tehničkih problema zbog ulaska vode u područje ekploatacije, teže je iscrpiti vodu nego eksploatisati ugalj. Druga je zbog kvaliteta i položaja neisplativa i gubitak je po proizvedenoj toni negdje oko 200 KM. Dakle, bolje da ne proizvodimo, nego da proizvodimo. Treba iznaći rješenje kako uplatiti iznos da se deblokiraju računi, a onda u roku od 60 dana napraviti plan – ili zatvranja ili reorganizacije, svođenja na jedan proizvodni pogon. To je realno, zašto ne – kazao je Džindić, potcrtavši da rudnici ne mogu više raditi, a da Vlada dodaje novac.

Ilustracija

Na novinarsko pitanje  o zbrinjavanju radnika ako bi došlo do gašenja pogona, Džindić je rekao da “niko nije spominjao otpremnine i otpuštanja” već da je razgovarano o konceptu kako da se radnici iz dvije jame koje ne funkcioniraju “prebace u druge jame i zbrinu po zakonskim procedurama”. Konkretnijeg plana, rekao je, za sada nema.

Jučer je, pak, obraćajući se novinarima kazao da je Vlada Federacije BiH već napravila plan reorganizacije svih rudnika.

–  U planu je da se kreiraju dva nova zavisna društva, i  to Termoelektrana Tuzla, sa tri rudnika – Dubrave, Šikulje i Đurđevik. Drugo bi bilo zavisno društvo Termoelektrana Kakanj, u sklopu kojeg bi bila dva rudnika, Breza i Kakanj. Ostali, vidite sami po ovim analizama, bi trebali ići na tržište, u process privatizacije ili eventualno reorganizacije, možda čak zatvaranja ili otvaranja nekog stečaja – kazao je Džindić jučer, piše Faktor.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

SEBIJA IZETBEGOVIĆ: BORBA ZA DEMOKRATSKU I GRAĐANSKU BIH TRAJE, MORA SE...

0
Sebija Izetbegović, generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, dala je podršku današnjim protestima u Sarajevu.