Za opsežan zakonski paket koji je u parlamentu branio premijer Janez Janša i pozvao zastupnike da ga odobre uprkos nekim nedostacima koji će biti ispravljeni u sljedećem zakonskom paketu, glasovalo je 53 zastupnika, jedan je bio protiv, a opozicija je bojkotirala glasanje, javlja Fena.
Oporba je tako postupila u znak protesta što nisu prihvaćeni neki njezini amandmani da se osiguraju veće novčane potpore za neke izostavljene kategorije koje će kriza pogoditi, a nisu dobili pravo na podršku i novčane nadoknade kao drugi. Oporba je bojkotirala i zbog dvojbenog povećanja ovlasti policije tokom trajanja epidemije, čemu su se opozicioni zastupnici protivili, prenosi Hina.
Stranka Ljevica (L) izjasnila se protiv povećanja ovlasti policije i optužila desnu vlada da koronakrizu i “megazakon” koristi za učvršćenje svoje “autoritarne” vladavine.
Zakonski paket, među ostalim, određuje da će pravo na državnu subvenciju za isplatu plaća u vrijeme kad tvrtka za vrijeme epidemije ne radi dobiti onaj poslodavac koji je radnike poslao na čekanje poslije 13. marta, a iz proračuna će se pokrivati i socijalni doprinosi.
Državnu pomoć dobit će i one tvrtke čiji su prihodi u martu u odnosu na februar pali barem za četvrtinu, a u aprilu i maju barem za 50 posto u odnosu na februar.
Pravo na nadoknadu izgubljenog prihoda tokom trajanja epidemije i na proračunsko pokrivanje doprinosa iz plaća neće imati tvrtke iz područja osiguranja, financijskih poslova i poslova osiguranja, te proračunski korisnici koji su lani više od 70 posto prihoda ostvarili iz javnih izvora.
Mjesečne potpore ili dodatke u različitim iznosima dobit će i umirovljenici s penzijama manjim od 700 eura, studenti, mikropoduzeća, redovni studenti i još nekoliko kategorija građana.
“Megazakonom” je omogućeno i stimulativno nagrađivanje djelatnika u javnim službama koje su “na prvoj liniji” borbe protiv epidemije, u prvom redu zdravstvenih djelatnika koji će dobivati dodatke na plaću rasponu od 20 do 200 posto prema uloženom naporu u vrijeme krize, a na prijedlog direktora tih ustanova.
Opozicija je zbog “megazakona” zahtijevala i osnutak parlamentarnog povjerenstva koje bi provjeravalo koriste li se odobrena sredstva namjenski ili dolazi do manipulacija, na što vladajuća većina u parlamentu nije pristala.