SLUČAJ ‘TRGOVSKA GORA’: DODIK ‘ZABORAVIO’ PISATI PLENKOVIĆU I KOLINDI

Izgradnja odlagališta radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane Krško u kasarni Čerkezovac na Trgovskoj gori, jedno je od otvorenih pitanja između BiH i Hrvatske. Da li će naša država uspjeti zaštititi svoje građane i interese?

U proteklih nekoliko godina bh. vlasti počele su preduzimati određene korake kako bi se spriječile tendencije vlasti Hrvatske da nuklearni otpad odlažu na lokaciji ni cijeli kilometar udaljenoj od granice sa našom zemljom.

Snažne aktivnosti najavio je u martu i novi saziv Predsjedništva BiH. Kolektivni šef države tada je saopštio da će od Hrvatske zatražiti da lokaciju Trgovska gora izuzme kao mjesto predviđeno za odlaganje i skladištenje radioaktivnog i nuklearnog otpada.

Jedan od zaključaka bio je i da se od susjedne države zatraži da na svojoj teritoriji osigura drugu adekvatnu lokaciju za te namjene, koja nije u blizini granice s BiH, pišu Vijesti.ba.

Oči javnosti posebno su bile usmjerene na tadašnjeg predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika koji se, u ime tročlanog šefa države, obavezao da će uputiti pismo predsjednici i premijeru Hrvatske, Kolindi Grabar-Kitarović i Andreju Plenkoviću, u kojem će ih obavijestiti o tom zahtjevu BiH.

No, najavljeno pismo nikada nije stiglo na adrese hrvatskog državnog vrha. Iako ambiciozno najavljivana, pomenuta aktivnost Milorada Dodika nije provedena u djelo tokom osam mjeseci, koliko je proveo predsjedavajući kolektivnim šefom države.

Zbog čega nije proveo zaključak na koji se obavezao, u dogovoru sa kolegama Šefikom Džaferovićem i Željkom Komšićem, Dodik ni dan danas nije objasnio javnosti.

Upravo ta činjenica otvara prostor za pitanje da li je “vrhuć krompir” želio prebaciti u ruke Komšića, koji ga je, po načelu rotacije, naslijedio na funkciji predsjedavajućeg Predsjedništva, ne želeći da se zamijera predsjednici i premijeru Hrvatske, ujedno i čelnicima tamošnjeg HDZ-a, kao ni sa sestrinskom im strankom u BiH na čelu sa Draganom Čovićem.

Da li su dobri međustranački odnosi preči od 300.000 ljudi, koliko se procjenjuje da bi moglo biti ugorženo, ukoliko zvanični Zagreb u namjeri, imajući u vidu da će “zahvaljujući” konfiguraciji terena sporne lokacije, dvije trećine negativnog uticaja biće usmjereno na BiH, a jedna trećina na Hrvatsku? Pitanje je na koje treba da odgovore oni koji su u ime naroda zasjeli u državne fotelje.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE