- Nakon višemjesečne detaljne analize konstatovano je da kvalitet rada Škole fudbala nije zadovoljavajući te da trenažni procesi omladinaca nisu na potrebnom nivou, što se svakako najbolje ogleda u broju priključenih igrača Akademiji i, na kraju, seniorskom timu u protekloj sezoni, koji je ispod prosjeka. Dodatno, finansijskom analizom poslovanja Škole fudbala ustanovljeno je da škola nije samoodrživ projekt te da gubici na godišnjem nivou uveliko otežavaju poslovanje kluba u teškoj ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovini, ali i svijetu – poručili su iz kluba s “Koševa”.
Podsjetimo, ŠF “Asim Ferhatović Hase” do sada je funkcionisala za najmlađe uzraste i na principu plaćanja članirana, kao i za omladince nešto starijih uzrasta koji nisu uspjeli ući u Akademiju. Treniralo se na pomoćnim terenima “Koševa”, dok su akademci radili u Butmiru.
Akademci su bili od određenog godišta i birani su oni talentovaniji. Predstavljali su Sarajevo u elitnim ligama, dok su polaznici ŠF “Asim Ferhatović Hase” igrali federalna ili kantonalna takmičenja.
Ipak, ova informacija o gašenju škole nije baš naišla na pozitivne reakcije roditelja, a mnogi će morati potražiti nove sredine za svoju djecu. Osim toga, upitno je šta će biti s trenerima koji su radili u ŠF “Asim Ferhatović Hase”.
Najmlađa selekcija u okviru Omladinskog pogona FK Sarajevo sada je U-12, a od juna zvanični naziv bit će Akademija FK “Sarajevo” – “Asim Ferhatović Hase”.
Oglasili su se i bivši igrači bordo tima koji smatraju da ovo nije bila dobra odluka čelnika kluba. Član šampionske generacije iz 1985. godine Slaviša Vukičević zna koliko Sarajevu znače njegova djeca.
- Ne isključujte s respiratora, ma kakvi oni bili, srce FK ‘Sarajevo’, školu masovnog fudbala ‘Asim Ferhatović’! Objašnjenje zašto će školu ‘ukinuti’ zaista je nepromišljeno. Grad Sarajevo to ne smije dozvoliti jer novac koji daje klubovima je za masovni sport, za svu djecu: talentovanu,netalentovanu, hendikepiranu, debelu, žgoljavu… Svu djecu koja sanjaju da postanu ‘neko’! Ne dozvolite da prestane kucati srce FK ‘Sarajevo’! Volim FK ‘Sarajevo’, klub svih zaljubljenika bordo boje i sanjara da jednog dana nose njegove boje! Roditelji, s vama sam!” – poručio je bivši as s “Koševa” Slaviša Vukičević.
Nekadašnji kapiten kluba s “Koševa” Semjon Milošević ponudio je još dublju analizu zbog čega je ovaj potez čelnika FK “Sarajevo” izazvao dosta turbulencije u javnosti.
- U svakom slučaju, odluka za analizu i to ozbiljnu. Ovo me podsjeća na nedavan pokušaj formiranja Superlige ili lige ‘samo za one koji imaju novac’. Nedavno sam naveo primjer pobjede ‘Crvene zvezde’ protiv ‘Liverpoola’ ili recimo ‘Dinama’ koji ‘otrese’ ‘Tottenham’. Fudbal mora biti masovan, viralan, MORA BITI ZA SVAKOGA da bi iz kvantiteta selektovali kvalitet. Ne razumijem ni kako projekt nije održiv. Ako se mora plaćati renta za terene, OK, ali zato postoji Butmir, gdje su tereni besplatni, samo je važno uskladiti termine ili pojačati Butmir s još jednim kvalitetnim terenom koji je investicija i trošak jednog poluprosječnog igrača na godišnjem nivou. Kroz selektovanje kvantiteta, dolazi se do kvaliteta i formiraju se grupe igrača koje su, naravno, fluktivne i igrači mogu ići ka dolje ili gore u zavisnosti od kvaliteta, ocjena u školi (kako djeca ne bi zapostavila obrazovanje i, za slučaj da ne uspiju, da ne postanu socijalni slučajevi), ponašanja i slično. Svjedok sam mnogih generacija, slučajeva koji, ako nisu uspjeli u fudbalu i koji su fudbal shvatali kao zabavu, danas su uspješni elektroinžinjeri, direktori banaka, zdrave ličnosti i ostvareni ljudi. Nije li to opravdan podsticaj za ‘fudbal za sve’? Kroz formirane grupe imate kvalitetne i manje kvalitetne grupe pa bi tako imali npr. Sarajevo Bijeli, Sarajevo Bordo, Sarajevo Žuti itd. Djeca se ne bi osjećala manje vrijednom, a najbolji će ići u akademiju ili preakademiju i imati podsticaj tako da neće plaćati ništa. Nije li to dovoljan podsticaj? Na osnovu broja članova odredi se cijena članarine kako klub ne bi bio opterećen, akademija se subvencioniše od vlasnika upravljačkih prava, plus pokrivat će se kroz eventualan plasman igrača iz akademije na tržište. Navest ću nekoliko primjera. Ako je budžet akademije 300.000 eura, sam Mihojević pokrije jednogodišnje ulaganje u 100 dječaka od kojih je velika vjerovatnoća da će barem jedan godišnje biti visoke vrijednosti, a da ne pričamo o 2 ili 3 momka… Ili, recimo, Mujakić 1,3 miliona… Sve će se samo od sebe reći. Ostaje rak-rana, a to je ‘selektovanje igrača’. Najvažnija stavka uz procese rada u svemu. I to je razlog zbog čega se ovakvi projekti vlasnicima čine bezvrijednim – pojasnio je Milošević.
Neutješnim roditeljima polaznika Škole fudbala “Asim Ferhatović Hase” prezentovane su najbolje alternative za nastavak trenažnog procesa dječaka.
Naime, sva djeca koja nastave trenažni proces u drugim školama fudbala bit će pod stalnim i studioznim nadzorom Akademije FK “Sarajevo” te će po potrebi biti priključeni selekcijama Akademije. Fudbalski klub “Sarajevo” na ovaj način prati evropske standarde razvoja mladih igrača kroz podizanje nivoa razvijenosti omladinskog fudbala te uspostavljanje partnerskih odnosa s drugim sportskim organizacijama.
- FK ‘Sarajevo’ se ovim putem zahvaljuje svim dječacima koji su u proteklim godinama nosili bordo dres uz poruku da se nastave truditi i vrijedno raditi na treninzima te da zauvijek ostaju dio bordo porodice – poručili su iz FK “Sarajevo”.
Mnogi roditelji nakon ovih objava kluba izrazili su nezadovoljstvo na društvenim mrežama, a jedna poruka bila je najupečatljivija i glasi: “E, moj Hase, škole ti se gase!”
(Kerim Priganica)